Ödüllü engelli ustanın hedefi pasta akademisi

img
ANTEP - Kolunu yitirmesine rağmen pasta yapmayı bırakmayan ödüllü pasta ustası Hamza Taşdemir'in hayali Antep'te pasta akademisi kurmak.
 
Antep’te geçirdiği rahatsızlık nedeni ile kolunu yitiren 22 yıllık pasta ustası 36 yaşındaki Hamza Taşdemir, 4 yıldır tek kolla verdiği yaşam mücadelesinde pastacılık yarışmalarında aldığı ödüller ile dikkat çekiyor. 4 yıl önce sağ kolundan rahatsızlandığını belirten Taşdemir, kolunda yapılan tetkikler üzerine tümör olduğu, ciddi boyutlara ulaşması sonucu kolunun ameliyatla alındığını ifade etti. 
 
Uzun süren tedavi sürecinde mesleğinden ayrı kaldığını dile getiren Taşdemir, çevresindeki insanların "Tek kolla pasta yapamazsın" sözüne aldırmadan mesleğine daha sıkı sarıldığını ifade etti. Tek kolla katıldığı ulusal yarışmalardan azmi ve kararlığı sayesinde 12 madalya ve bir kupa kazandığını söyleyen Taşdemir, meslek aşkının engel tanımadığını söyledi.
 
‘TEK KOL İLE DAHA KALİTELİ VE GÜZEL İŞLER ÇIKARDIM’
 
Tatlı sektörüne ilk olarak baklavacılıkta başladığını, kısa bir süre sonra pastacılığın ilgisini daha çok çektiğini belirten Taşdemir, baklavanın belli bir sınırı olduğunu, pastanın ise sınırının olmadığını söyledi. Normalde sağ kolunu kullandığını ve sağ kolunu ilk kaybettiği zamanlar çok zorlandığını dile getiren Taşdemir, şöyle konuştu: “Sağlıklıyken uzuvlarını kaybedip tekrardan hayata daha sıkı sarılan insanların hayat hikâyelerini okudum. O hikâyeler bana ilham ve güç verdi. Tek bir kol ile yapabileceğime karar verip tekrardan başladım işime. 2 kolum varken yaptığım işlerden daha kaliteli ve güzel işler çıkarmaya başladım. Tek kolum olunca daha bir hırslandım ve daha bir keyiflendim.”
 
‘PROTEZ KOL TAKALIM DESELER YOK DERİM’
 
“Tek kol ile pasta yapmak başlarda zor oluyordu ama sonrasında alıştım. Bana şimdi deseler ‘protez kol takalım’ ben yok derim. Çünkü alışmışım. Bu saatten sonra iki kollu olmak artık bana daha zor gelir” diyen Taşdemir, pastanın kendisinin yaşama tutunma sebebi olduğunu ifade etti. Pastacılığın en güzel yanının insanları mutlu etmek olduğunun altını çizen Taşdemir, “Yaptığım iş benim için normal olağan hatta kolay bir şey; ama karşıdaki insan için önemli bir gündür. Mesela müşterinin düğünü, nişanı, evlilik yıl dönümü veya doğum günüdür. Senede veya ömründe bir kere tek kutladığı özel bir gündür. Ben de o özenle yaklaşmaya çalışıyorum. Teslim ederken müşterinin yüzündeki mutluluk ifadesi zaten her şeye değiyor” dedi.
 
‘EN BÜYÜK HAYALİM AKADEMİ KURMAK’
 
İşini seven insan için hiçbir şeyin engel olmadığını sözlerine ekleyen Taşdemir, “İnsan istediği zaman her şeyi başarıyor. Bizim işimiz biraz daha emek ve sevgi isteyen bir iştir. Eğer çocuklarım isterse onlara da öğretip onların iyi bir pasta ustası olmalarını sağlayacağım. Benim en büyük hayalim Antep’te büyük bir pastacılık akademisi kurmak. Umarım onu da bir gün başaracağım.”