İş kazasından sonra iyileşmeden çalıştırdılar ameliyatlık oldu

img
MERSİN – İş kazası geçirdikten sonra işveren tarafından “Ne gerekiyorsa yapacağız” denilerek şikayetçi olması engellenen inşaat işçisi Mustafa Karakuyu, tedavisi bitmeden yeniden çalıştırılınca ameliyatlık oldu. 
 
Mersin’in Tarsus ilçesinde faaliyet gösteren Biter İnşaat firmasının 1 Ocak 2018’de Yeni Mahalle’de inşaatına başladığı 15 kat yükseklikteki projenin temel kazısında 6 Ocak’ta aşırı yağış nedeniyle yaşanan göçük nedeniyle olayda inşaat işçisi Mustafa Karakuyu (45), toprağın altında kaldı. Çamur haline gelen toprağın içinden kurtarıldıktan sonra Tarsus Devlet Hastanesi’ne (Eski SSK Hastanesi) kaldırılan Karakuyu, yapılan ilk tedavisinde bacağında ve vücudunun çeşitli yerlerinde ezik olduğu belirtilerek, aynı gün içinde taburcu edildi. Evine dönen Karakuyu, burada burnundan kan gelmesi üzerine iç kanama şüphesiyle tekrar hastaneye gitti. Tekrar muayene edilen Karakuyu'nun sağ bacağında yırtılma tespit edilmesi üzerine 20 gün "İş göremez" raporu verilerek ilaç tedavisi verilerek evine gönderildi.  
 
İşverenin kendisine karakolda “Şikayetçi olma ben ne gerekiyorsa yapacağım. Senin arkandayım. Sen ayağa kalkana kadar her şeyini karşılayacağım” dediğini aktaran Karakuyu, bu sözler üzerine şikayetçi olmadı. 
 
DİZLİK TAKIP ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİ
 
Karakuyu, 20 günlük raporunun ardından işverenin çağırması üzerine dizlik takarak yeniden inşaatta çalışmaya başladı. 4 ay boyunca dizlikle çalışan Karakuyu’nun, yeniden gittiği hastanede MR çekilmesinin ardından bacağındaki durumun ilerlediği ve sol bacağında menüsküs yırtığı, sağ bacağında da menüsküs çapraz bağ yırtığı oluştuğu tespit edildi.
 
Doktorların yapılan inceleme sonrası ameliyat olması gerektiğini iletmesi üzerine Karakuyu, “Evrakları hazırladım doğru işverenin yanına gittim. Ameliyat olacağımı söyledim. 3 ila 4 ay raporlu olacağımı ve bu nedenle çalışamayacağımı söyledim. Evimin kira olduğunu ve ameliyatımın da yaşadığım iş kazasından kaynaklı olduğunu söyledim" dedi. 
 
İşverenden "Yapacak bir şeyim yok" yanıtını aldığını dile getiren Karakuyu, "Şikayetçi olmamamı isteyerek beni kandırıp, mağdur ettiler. Şikayetçi olmam gerekiyormuş” diye konuştu. Bunun üzerine işveren hakkında yargı yoluna başvuran Karakuyu, hastanedeki tedavisinin tamamlanmasını ve davanın açılmasını bekliyor. 
 
Ulaştığımız inşaat firması da Karakuyu'nun kendi işçileri olduğunu ancak bir sorunları olmadığını iddia etti.