Alıkonulan çobanlar için para istendi

img
HAKKARİ - Şemdinli sınırında 3 Temmuz günü İran askerleri tarafından gözaltına alınan 2'si çocuk 4 çoban için bulunulan girişimlerden henüz bir sonuç alınamadı. El konulan 970 koyunun iade edilmeyeceğini belirten İranlı yetkililerinin, 4 çobanın serbest bırakılması karşılığında ise 50 milyon İran Tümeni istedikleri iddia edildi.
 
Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Tekeli (Gare) Köyü Tanyolu (Gelêşim) mezrasında yaşayan Bayram (17), Habip (13), Reşat Süren ile Adem Demir isimli çobanlar, 3 Temmuz günü 508 ve 509 numaralı hudut taşları yakınlarında hayvan otlattıkları sırada İran askerleri tarafından gözaltına alınmıştı. Alıkonulan çobanlarla birlikte 970 koyun ve oğlağa da el konulmuştu. 
 
Olayın üzerinden iki hafta süre geçmesine rağmen 4 çoban ve koyunlara dair herhangi bir gelişme yaşanmadı.
 
Gözaltına alınan çobanlar için devreye giren HDP milletvekilleri, İran Büyükelçiliği yetkilileri ile de görüşmüştü.
 
Konu ile ilgili girişimlerinin sürdüğünü ve Dişişleri Bakanlığı nezdinde harekete geçilmesi için gerekli başvuruları yaptıklarını söyleyen HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, ancak şu ana kadar kendilerine bir dönüş yapılmadığını paylaştı.
 
Dede, “Yaklaşık iki haftadır sınır ihlali yaptığı gerekçesi ile ikisi çocuk 4 çoban ile 970 küçükbaş hayvana el konulması ile ilgili ilk günden itibaren gerekli girişimleri başlattık. Bizim (HDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Hişyar Özsoy arkadaşımızın girişimleri ile Büyükelçiliğe başvurduk. İki ülke arası bir sorun olduğundan dolayı direk Dışişleri Bakanlığı ile görüşmemiz gerektiğini söylediler. Bizler de Dişleri Bakanlığı'na gerekli başvuruları yaptık. Ancak şu ana kadar herhangi bir dönüş almadık” dedi. 
 
YAKINLARINDAN 50 MİLYON TÜMEN İSTENDİ
 
HDP’li Dede, alıkonulan çobanların yakınları ile yaptıkları görüşmelerde edindikleri dikkat çekici bir bilgiyi de paylaştı. 
 
Buna göre, İran Konsolosluğu yetkilileri, alıkonulan çobanların yakınlardan serbest bırakılmaları karşılığında 50 bin İran Tümeni istedi.  Dede, bu iddiayı “Köylüler İran Konsolosluğu ile görüşmüşler. İran Konsolosluğu köylülere koyunların geri verilmeyeceğini, 4 çoban için de 50 milyon İran Tümeni talep edildiği bilgisini vermişler” sözleriyle aktardı.