Açlık grevini sonlandıran eylemciler hastanelere kaldırılıyor

img
HABER MERKEZİ - Türkiye ve bölge cezaevlerindeki tutuklular ile eylemlerini tahliye olduktan sonra evlerinde sürdürenlerin hastanelere sevkleri yapılmaya başlandı. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla birlikte açlık grevleri ve ölüm orucu eylemlerine son verilmesinin ardından, tutuklular tedavi için hastaneye kaldırılmaya başlandı. 
 
Avukatların verdiği bilgiye göre; Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde 26 Aralık tarihinden bu yana açlık grevinde olan Sami Öztürk, Abdullah Oral, Erdal Polat ile 1 Mar tarihinden itibaren açlık grevinde olan Fettullah Demirtaş, Hebat Demir, Selman Yakut, İshak Dayan, Ferdi Karabey, Abdulkadir Akdoğan, Sercan Gümüş,  Ramazan Kızıldağ, Tekoşer Talha Turgut,  Aydın Akyüz İzmir’deki hastanelere kaldırıldı. 
 
İSTANBUL’DAKİ EVLERİNDE SÜRDÜRENLER DE HASTANEDE 
 
Açlık grevi eylemlerini tahliye olduktan sonra evlerinde sürdüren Vedat Hesass, İhsan Sinmiş, Tuncer Sağlam ve Abdullah Algan da, alkış, zılgıt ve sloganlar eşliğinde hastaneye kaldırıldı. Aileler hastane önünde gözyaşlarını tutamadı.
 
İhsan Sinmiş hastane önünde kısa bir açıklama yaptı. Sinmiş, açlık grevini bitirdiklerini belirterek, Öcalan’ın gönderdiği mesajın önemli olduğunu vurguladı. Sinmiş, “Başta zindanlarda hayatını kaybeden yoldaşlarımıza ve tüm açlık grevinde olanlara selam gönderiyoruz. Direnişimize devam edeceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Arkadaşlara başarılar diliyoruz” dedi.
 
15 Şubat’tan bu yana açlık grevinde olan Abdullah Algan ise, “Leyla ve Nasır arkadaşların şahsında bütün açlık grevindeki arkadaşları selamlıyorum” dedi. 
 
Algan duygusal olduğu için konuşamadığını da belirtti.  
 
Hesass 16 Ocak, Algan 15 Şubat, Sinmiş ve Sağlam ise 1 Mart’tan bu yana açlık grevindeydiler. 
 
URFA’DAKİLER DE HASTANEYE KALDIRILACAK  
 
Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi Kampüsü ve Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklular da açlık grevini sonlandırdı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Cezaevi Komisyonu üyelerinden oluşan bir heyet cezaevine giderek idareyle görüştü. 
 
Görüşme sonrası cezaevinde bulunan doktorların, açlık grevini sonlandıran tutukluların sağlık kontrollerini yaptığı belirtildi. İHD heyetinden alınan bilgilere göre, durumu ağır olan tutukluların hastanelere kaldırılacakları belirtildi. 
Siverek T Tipi Cezaevi’nde açlık grevini sonlandıran tutukluların da önümüzdeki saatlerde kaldırılması bekleniyor.     
 
İSTANBUL’DAKİ CEZAEVLERİ 
 
Avukatların, Maltepe 1 No’lu Kapalı Cezaevi’nde bulunan hükümlülerle “hükümlü oldukları” gerekçesiyle görüştürülmediği ifade edildi. Maltepe 2 No’lu Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklularla görüştüklerini belirten avukatlar, tutukluların kendilerine dilekçelerini yarın vereceklerini söylediğini ifade etti. Avukatlar, “Her iki cezaevi idaresi ile görüştük. ‘Hastaneye sevk konusunda talepleri olduğu takdirde biz sevklerini yaparız. Bir sorun olmaz’ dediler” dedi. 
 
KANDIRA’DA İLK GRUBUN SEVKİ YAPILDI
 
Kandıra 1 No’lu F Tipi kapalı Cezaevi’nde ilk grupta yer alan tutukluların hastane sevklerinin bugün yapılacağı ifade edildi. Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutukluların dilekçelerini verdikleri ve hastanelere kaldırılacağı aktarıldı. 
 
HÜKÜMLÜ OLDUKLARI GEREKÇESİYLE GÖRÜŞTÜLMEDİ
 
Ümraniye Cezaevi de, avukatların açlık grevindekilerle görüşmesini hükümlü olmalarını gerekçe göstererek izin vermedi.
 
AVUKATLARA KARAR GÖSTERİLMEDİ 
 
Bolu Cezaevi’ne giden avukatlar ise kendilerine “16.30’dan sonra görüşme yaptırmıyoruz” denildiğini belirterek, kararın kendilerine gösterilmediğini söyledi. 
 
SİLİVRİ’DE İLK AMBULANS ÇIKTI
 
Silivri Cezaevi’nin bahçesinde ambulanslar bekletildi. Cezaevinden ilk ambulans çıktı. Tutukluların hastane sevkleri kampüs içinde bulunan hastanelere yapılacağı belirtildi. 
 
MARDİN'DEKİLER DİYARBAKIR'A SEVK EDİLİYOR  
 
Açlık grevi eylemlerinin PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın mesajının ardından bitirilmesi ile birlikte Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı cezaevi doktorlarının cezaevinde tutukluların kontrollerini yapmaya başladığı belirtildi. Doktorların, cezaevinde yapacağı kontrollerin ardından öncelikli olarak durumu ağır olan tutuklular Mardin Devlet Hastanesi'ne sevk edilmeye başlanacak. 
 
Tutukluların sevk edilmesi olasılığına karşı gerekli hazırlıkların yapıldığı belirtildi. Mardin Tabip Odası (MTO) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) avukatları da tutukluların hastanelere sevk edilmesine dair süreci takip ediyor.
 
Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 104 tutuklu açlık grevi eylemindeydi. Tutuklulardan 7'si 5 Ocak'tan bu yana açlık grevi eylemini sürdürürken, diğer tutuklular 1 Mart'ta açlık grevine dahil olmuştu.
 
1 Mart'ta Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevine başlayan ve 23 Mayıs'ta tahliye edilmesinin ardından eylemini Mazıdağı ilçesindeki evinde sürdüren Ekrem Yüş (45) de, Öcalan'ın mesajı sonrası eylemini sonlandırdı. Henüz herhangi bir sağlık kontrolünden geçirilmeyen Yüş, evinde sağlık personellerini bekliyor. 
 
Mardin'in diğer ilçelerinde eylemlerini sürdüren 5 tutuklu Diyarbakır'a sevk edilirken, Yüş için ise henüz herhangi bir girişimde bulunulmadı.
 
MERSİN’DE 25 TUTUKLU SEVK EDİLDİ 
 
Tarsus T1 Kapalı Cezaevi’ndeki 25 tutuklunun tedavi için hastanelere kaldırıldığı belirtildi.
 
Mersin Cezaevi İzleme Komisyonu'na bağlı avukatların cezaevi ziyareti sonrası aktardıkları bilgilere göre durumu ağır olan 25 tutuklunun Mersin ve Tarsus'ta bulunan hastanelere sevklerinin yapıldığı öğrenildi. 
Hastanelere yapılan sevkleri takip edeceklerini ifade eden avukatlar, diğer tutukluların ise yarından itibaren farklı günlerde sevklerinin devam edeceğini belirtti. 
 
VAN'DA SEVKLER BAŞLADI 
 
Van'daki Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi, Van F Tipi Kapalı Cezaevi ve T Tipi Kapalı Cezaevi'nde 6'sı ölüm orucunda toplam 307 kişinin sevkleri başladı. 
 
Hastaneye sevk edilenler arasında;  16 Aralık 2018 tarihinde açlık grevine giren Aziz Sökemen, Cihan Tamur, Bahtiyar Hasan Kemal, Şahin Öncü, Barış Kahraman ile ölüm orucunda olan Vedat Özağır, Ahmet Anığı, İhsan Bulut, Erol Cengiz, Özhan Ceyhan ve ölüm orucu eylemine giren ikinci gruptaki Sait Öztürk hastanelere tedavi için gönderildi. 
 
Öte yandan Van Cezaevi İdaresi ile görüşmek için cezaevleri önüne gelen  HDP Milletvekili Muazzez Orhan'ın da aralarında olduğu Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Van Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Van-Hakkari Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçiler. Sendikası (SES) ve Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) başkan ve üyelerinden oluşan heyetin cezaevleri idareleri ile yapmak istedikleri görüşme, savcının onayı olmadığı gerekçeleriyle reddedildi. Heyetin cezaevleri önündeki bekleyişi devam ediyor.
 
SİİRT CEZAEVİ’NE 3 DOKTOR GETİRİLDİ 
 
Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi'nde açlık grevini sonlandıran eylemciler hastaneye sevk edilmek yerine, cezaevine götürülen doktorlar tarafından muayene edildi. Tutukluların avukatları müvekkillerine tıbbı müdahalede bulunması amacıyla Siirt Cezaevi Müdürlüğü’ne başvurdu. Başvuru sonucu, açlık grevcilerinin hastaneye sevk edilmesi yerine Siirt Devlet Hastanesi’nden uzmanlık alanları farklı dallarda olan 3 doktor cezaevine getirildi. 
 
Bunun üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Sıddık Taş ve HDP İl eşbaşkanları duruma tepki göstererek bilgi almak için cezaevi müdürüyle görüştü. Cezaevinde gerçekleşen görüşmede, gelen doktorlar tarafından açlık grevindeki eylemcilerin EKG'lerinin çekildiği, kan örnekleri alındığı, EKG ve kan sonuçlarına göre tedbirlerin alınacağı ve gerekli görülürse hastanelere sevk edileceği belirtildi.
 
PATNOS’TA ÖLÜM ORUCUNDAKİLER SEVK EDİLDİ 
 
Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi'nde de 10 Mayıs tarihinden itibaren ölüm orucu eyleminde olan Senar Efe, Burhan Şık, Faysal Atak ve Şafii Kayıhan'ın ambulanslarla alınarak tedavisinin yapılması için hastaneye sevk edildiği öğrenildi.
 
Tutukluların hangi hastaneye sevk edildiği bilinmiyor.
 
GEBZE’DE SEVKLER BAŞLADI 
 
Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki 31 tutuklu da, Fatih Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Sevkin gerçekleştiği hastanede yoğun polis ve jandarma hareketliliği yaşanırken, ailelerin hastane kantininde ve çevresinde bekleyişleri engellenmeye çalışılıyor. 
 
Hastaneye sevki yapılan isimler arasında ölüm orucu eyleminde olan Aslı Doğan ve Ardıl Çeşme ile birlikte 6 tutuklu bulunurken, geri kalan 24 tutuklunun da bugün ilerleyen saatlerde sevk edilmesi ve bekleniyor. 
 
Edirne Cezaevi’ne giden avukatlar,  açlık grevinde olan tutuklularla görüştüklerini ancak hükümlülerle görüşemediklerini belirti. Avukatlar, Edirne Cezaevi’nde bulunan nöbetçi müdür ile görüşme yaptıklarını söyleyerek, “Durumu aktardık. Müdür hastaneye sevk ile ilgili doktorun karar vereceğini ve doktor sevk ettiğinde ise mahpusların hastaneye götüreceklerini söyledi” dedi. 
 
Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde 26 Aralık’ta açlık grevine giren tutuluların hastaneye sevk edildiği belirtildi. 
 
Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde erkek tutukluların dilekçelerini verdiği kadın tutukluların ise bugün vereceği belirtildi. Yapılan doktor kontrollerinin ardından ilk grupta yer alanların hastaneye sevk edileceği, diğer grupta yer alan tutukluların ise durumlarına göre sevkinin yapılacağı belirtildi. 
 
Kandıra 2 No’lu T Tipinde de bulunan ve 1 Mart’tan beri açlık grevinde olan 5 tutuklu ile hafta sonu olması ve hükümlü oldukları için avukatlar görüş gerçekleştiremedi. Cezaevi müdürüyle görüşen avukatlar, tutukluların dilekçelerini verdiklerini ve yarın cezaevi tarafından kontrollerinin yapılacağını ifade etti. 
 
 SİNCAN VE ŞIRNAK’TA DA SEVKLER BAŞLADI 
 
Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne de öğleden sonra avukatlar gitti. Avukatlar müvekkilleriyle yaptıkları görüşmenin ardından hastaneye sevk edilip edilmeyeceğine dair cezaevi yönetimiyle görüştü.
 
Cezaevi yönetimi tarafından verilen bilgiye göre, 26 Aralık’ta açlık grevine giren tutukluların hastaneye sevklerinin başladığı, geri kalan kısmının da yarın sevk edileceği bilgisini paylaştı. Öte yandan Sincan Cezaevi önüne ambulansların gittiğine dair bilgi gelirken, tutukluların sevklerinin ne zaman yapılacağına dair bilgi edinilemedi.
 
Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde 26 Aralık 2018 tarihinde Süheyla Taş, Zeliha Ustabaş ve Saliha Taşkesen eyleme başlarken, 1 Mart’ta 24 kadın tutuklu açlık grevi eylemine başlamıştı.
Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi eylemlerine son veren 22 tutuklunun tedavi için hastaneye sevk edilmelerine başlandı. Sevk öncesi, hastane önünde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Şu ana kadar 6 tutuklu sivil midibüs ile hastaneye getirildi. 
 
Diğer tutukluların ise, akşam saatlerinde ya da yarın sabah saatlerinde hastaneye sevk edilmesi bekleniliyor.
 
Şırnak Tabip Odası üyeleri ise, açlık grevi sonlandıktan sonra beslenme ve tedavi için hazırlanan algotirma önerilerinin uygulanması noktasında hastane yetkilileri ile irtibat halinde.
 
ANTEP 
 
Açlık grevlerine son veren Antep H Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklular için İl Sağlık Müdürlüğü’nün talimatıyla doktor ve ambulans sevki gerçekleştirildi. Cezaevine giden doktorların tutukluları ilk olarak koğuşlarında sağlık kontrolünden geçirdikten sonra yapılacak teşhise göre hastaneye sevk edilmelerine karar verecekleri öğrenildi. Hastaneye sevk edilmelerine karar verilen tutuklular ise yarın kent merkezindeki devlet hastanelerine kaldırılacak. 
 
Öte yandan, yarın sabah saat 10.00’da HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, İl Eşbaşkanı Müslüm Kılıç, PM üyeleri ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği’ne (ÖHD) üye avukatlardan oluşan bir heyet cezaevini ziyaret ederek tutukluların sağlık durumlarına ilişkin cezaevi yönetimiyle görüşecekleri belirtildi. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

00:13 İmamoğlu ve Yıldırım canlı yayında İstanbul için vaatlerini anlattı
16/06/2019
22:47 ‘Saklı Haç’ belgeselinin galası yapıldı
21:40 HDP gençliği Beşiktaş'ta buluştu: Aklımızla alay edenlere en güzel yanıtı verelim
21:15 İmamoğlu ve Yıldırım ortak yayında
20:05 HDP Dersim Gençlik Meclisi ilan edildi
19:43 Sınava giren öğrencileri propaganda hedefine koyan AKP’ye tepki
19:31 Temelli: Bitlis İstanbul'dur, İstanbul Bitlis’tir
19:11 Gabar'da çatışma: Bir teğmen yaşamını yitirdi
18:58 Çiftyürek: Türkiye’nin izlediği dış politika ekonomik krizi derinleştiriyor
18:33 HDP’li erkekler kadına yönelik şiddeti protesto etti
18:18 Ev işçileri: Yasal güvence istiyoruz
17:17 İzmirliler şiir kürsüsünde buluştu
14:50 ÖGİ: Özgür basın asla susmadı susmayacak
14:20 TJA: Kadının özgürlüğü için sonuna kadar mücadele
14:19 Temelli: Faşist bloğu yıkmanın yolu mücadeleyi ortaklaştırmaktan geçiyor
13:59 Gazeteci örgütleri: Gazeteciler derhal serbest bırakılmalı
13:46 Çınar'da 70 dönümlük buğday tarlası kül oldu
13:34 HDP: Gözaltındaki gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır
12:18 Hasankeyf'te yapılmak istenen açıklamaya kaymakam engeli
11:34 Gazeteci Kanbal'a belediye yasağının talimatı kayyumdan
11:14 Mehabad ve Qadî Mihemed: Ne zaman urgan izinde güller bitecek!
11:12 Gabar'da askeri operasyon
10:50 Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu: Gözaltına alınan gazeteciler serbest bırakılsın
10:19 Kürtçe tabelayı söken AKP'li belediye sahili temizlemiyor
10:05 Esenyurt 23 Haziran’a hazır: Ben olsam onları içeri alırdım!
09:12 Küçükbalaban: Çocuk hakları temel yasası olmalı
09:10 Tarlalarda hasat geç, endişe erken başladı
09:08 Cihangir İslam: AKP’de daha derin bir kopuş yaşanıyor
09:06 Öcalan’la görüşmek için yapılan 828 başvurunun sadece 3'ü kabul edildi
09:04 Kadına yönelik şiddet etkinliğine katılan 17 kadın hakkında 5 yıl sonra dava
09:03 Boşaltılmak istenen 450 yıllık Yörük köyü RES’lere direniyor
09:01 Ekonomist Başer: Güvensizlik ortamı ekonomide büyük çalkantılar yaratıyor
09:00 16 HAZİRAN 2019 GÜNDEMİ
15/06/2019
23:01 Kurtulmuş'a yanıt Bekaroğlu'ndan geldi: Hangi terör örgütüyle konuştuğunuzu açıklarım
22:44 ETHA baskınında 7 isim gözaltına alındı
22:07 Hakkari'de 5 bölge giriş çıkışlara yasaklandı
21:44 HDK Halklar ve İnançlar Komisyonu: Süryani soykırımı ile yüzleşin
21:21 Buldan Esenyurt’tan seslendi: Kürtler bırakın oyu, size günahını bile vermez!
21:01 Hasankeyf polis ve jandarma ablukasında
20:41 Özgür Gelecek Gazetesi’nin üç muhabiri gözaltında
20:30 Dersim'de hayvanlarını otlatmaya götüren kişiye ulaşılamıyor
20:09 HDP seçim çalışmalarına hız verdi
19:48 Tutuklu Şair Çomak’ın kitabını okurları için imzaladılar
19:30 Hatay'da 3 hektarlık ormanlık alan küle döndü
19:19 Seyfo'nun 104'üncü yılında Süryaniler özür ve mallarının iadesini istedi
18:17 ETHA’ya polis baskını
18:05 Buldan ve Temelli tahliye olan Encu’yü ziyaret etti
17:47 Tutuklu gazeteci Kaplanoğlu serbest bırakıldı
17:23 HDP'den Süryani soykırımının 104’üncü yıl dönümü mesajı
17:03 CHP Parti Okulu seçmen testi hazırladı