Leyla Güven: Direnişimiz amacına ulaşmıştır

img
DİYARBAKIR - Öcalan’ın “Eyleminizin sona ermesini bekliyorum” çağrısından sonra açlık grevinde olan HDP’li vekiller, Leyla Güven’in mesajını açıkladı. Açlık grevi eylemini bugünden itibaren sonlandırdığın söyleyen Güven, “Bu mücadelenin varması gereken yer onurlu bir barıştır” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Açlık grevi ve ölüm oruçları amacına ulaştı, eylemlerin sonlandırılmasını bekliyorum” çağrısından sonra 200 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’den açıklama geldi. Diyarbakır HDP binasında 85 gündür açlık grevde olan milletvekilleri Tayip Temel, Dersim Dağ ve Murat Sarısaç, kameraların karşısına geçerek, Güven’in mesajını açıkladı.
 
HDP Diyarbakır il binasındaki basın açıklaması öncesi TUAY-DER Şubesi’nde toplanan tutuklu yakınları, buradan parti binasına yürüdü. Yürüyüşte anneler, sık sık "Selam selam İmralı’ya bin selam" sloganı attı. “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindanan”, “Bi can bi xwîn em bi te re ne ey Serok” sloganlarıyla basın açıklamasının yapılacağı salona giren tutuklu anneleri, uzun süre sloganlar attı. Bu sırada annelerin gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü. 
 
Açlık grevindeki HDP'li vekiller Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç da uzun süren alkış ve sloganlarla açıklamanın yapılacağı salona geldi. Açıklamaya, tutuklu anneleri ve HDP milletvekilleri de katıldı. 
  
ÖCALAN ÇAĞRISIYLA SONLANDIRILDI
 
HDP Diyarbakır il binasında 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan HDP Hakkari Milletvekili Tayip Temel, basın metnini okumadan önce kısa bir açıklama yaptı. Temel, Leyla Güven’le başlayan ve 4 bin tutuklunun katılımıyla devam eden açlık grevi ve 30 tutuklunun sürdürdüğü ölüm orucu eyleminin, Öcalan’ın çağrısı üzerine bugünden itibariyle sona erdiğini söyledi. Temel, “Bu direnişin sembolü ve öncüsü Leyla Güven, bizim aracılığımızla mesajını kamuoyuna paylaşmasını istedi, kendi isteği doğrultusunda açıklamasını Kürtçe yapacağız” dedi. 
 
Temel, daha sonra Güven’in Kürtçe açıklamasını okudu. Leyla Güven’in yaptığı açıklama şöyle: 
 
‘EN ÖNEMLİ AKTÖR ÖCALAN’DIR’
 
“Kürdistan'ın da içinde bulunduğu Ortadoğu coğrafyası, ateş topu misali tüm yakıcılığı ile tam bir savaş alanıdır. Bu savaş alanında Kürtlere karşı siyasal, kültürel inkar ve teslimiyet politikaları dayatılarak, özgür yaşamı engelleniyor. Bu engellerin aşılması için Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın demokratik ulus perspektifi artık kabul gören bir gerçektir. Dünyayı sarsmaya devam eden Rojava devrimi deneyiminde de görüldüğü üzere, Demokratik Ortadoğu tezi bu coğrafyadaki bütün halkları kapsamaktadır. Kürt sorunun Ortadoğu genelinde demokratik çözümü için projesi olan en önemli aktör Sayın Öcalan’dır. 
 
Bugün ülkede Sayın Öcalan şahsında tüm topluma yayılan tecrit, her şeyden önce insan olmanın utancını yaşatıyor. Buradan hareketle diyebilirim ki, bizim tek şansımız devrimci oluştadır. Çünkü bir tek devrimcilik bu utancı önleyebilir ve hoş görülemez olana, gaspa karşı durabilir. 
 
Ben Kürt halkının bir ferdi olarak 1994 yılından bu yana kesintisiz olarak farklı alanlarda siyasi faaliyetler yürüttüm. Yaşadığımız bütün hukuksuzluklara rağmen mücadelemizi sürdürdük. Ancak gelinen aşamada doğru, etkili, öngörülü, kapsayıcı bir siyaset yürütemediğimi net olarak görebiliyorum. 
 
Sayın Öcalan üzerindeki tecridin bir halka uygulanan tecrit olduğunu bilerek, özgür irademle süresiz ve dönüşümsüz açlık grevini başlattım. Tecrit kaldırılana kadar da sürdüreceğimi belirttim. Çünkü Son 20 yıldır mutlak tecrit altında olmasına rağmen barış çabalarından asla taviz vermeyen Sayın Öcalan'ın düşüncelerinin dışarı çıkması, sadece Kürtler için değil bu topraklarda yaşayan bütün halklar için son derece önemlidir.
 
EYLEM DİRENİŞ YILINA DÖNÜŞTÜ
 
Bugün açlık grevimizin 7. ayındayız. Başta Nasır Yağız olmak üzere, zindanlarda, ‘yaşamı uğruna ölecek kadar sevenlerin’ yoldaşları olan binlerce arkadaşım büyük bir güç ve destekle bu eylemi sahiplendi. Direnişimiz Strasbourg'tan dünyanın dört bir yanına yayıldı ve üç vekil arkadaşım da bu süreçte bizimle birlikte direnişi büyüttü. Böylece bu eylem bir direniş yılına dönüştü. 
 
BU SÜRECİN GERÇEK KAHRAMANLARI
 
Bu süreç boyunca açlık, sessizlik değil ama bizi yaşatmak uğruna yaşamlarını feda eden, sessizliğe canlarıyla çığlık olan yoldaşlarımızın şehadetleri ile burulduk, zorlandık. Zülküf Gezen, Ayten Beçet, Zehra Sağlam, Medya Çınar, Yonca Akici, Siraç Yüksek, Mahsum Pamay, Ümit Acar ve Uğur Şakar. Onlar bu sürecin gerçek kahramanları ve sahipleridir. Her birini saygıyla ve minnetle anıyorum... 
 
ÖLÜM ORUCU
 
Ayrıca 27 gündür sürdürülen ölüm orucu direnişini de özellikle vurgulamak istiyorum. 30 yoldaşımız zaten sürdürdükleri açlık grevi eylemini ölüm orucuna dönüştürerek, tecride karşı sarsılmaz bir iradeyi ortaya koydular. 
 
BARIŞ İÇİN TEK MUHATAP
 
Bizler topraklarımızda yaşanan acıların son bulması için, onurlu bir barış için Sayın Öcalan’ın tek muhatap olduğunu biliyoruz. Bu açlık grevi direnişinin amacı da Sayın Öcalan üzerindeki hukuksuz ve insanlık dışı tecridin kaldırılarak, Ortadoğu’yu da kapsayan barış çabalarının önünün açılmasıydı. 2 Mayıs’ta yapılan görüşmede kamuoyu ile paylaşılan 7 maddelik deklarasyon niteliğindeki çözüm önerileri, Sayın Öcalan’ın Türkiye demokrasisine sunacağı katkının somut ifadesidir. Bu nedenle İmralı tecrit sisteminin kaldırılması, Kürtler kadar Türkiye halkları açısından da kazanımlar sağlayacaktır. 
 
Bu süreçte sokağa çıkan beyaz tülbentli analar da dünyanın diğer ucundan, Arjantin’den beni ziyarete gelen Plaza De Mayo annesi Nora da “barış”ın annelerin kutsal direnişi ile yeşereceğini bir kez daha gösterdi. Anneler ve evlatları yeni bir umudun tomurcuğu oldular. 
 
KAPI ARALANDI
 
Geldiğimiz aşamada, direniş mutlak tecridin kırılmasına yönelik bir kapı araladı. PKK Lideri Sayın Öcalan ile ilk olarak kardeşi Mehmet Öcalan, ardından da iki kez avukatları görüştüler. Ancak tecridin tamamen ortadan kaldırılması için farklı yöntemlerle aktif mücadelemize devam edeceğiz. Bunun yükümlülüğü artık biz aktif demokratik siyaset yürütenlerin omuzlarındadır. Siyaset çözüm üretemiyorsa yeni sorunlar yaratır.
 
EYLEMİ SONLANDIRIYORUM
 
Bu sorumlulukla ve bilinçle hareket edeceğime söz verirken, bugünden itibaren başlatmış olduğum açlık grevi eylemimi sonlandırıyorum. Belirtmek isterim ki açlık grevi direnişimiz amacına ulaşmıştır. Ancak tecride karşı direnişimiz ve toplumsal barış için mücadelemiz her alanda sürecektir. Bu mücadelenin varması gereken yer onurlu bir barıştır. 
 
Yanımda olan herkese teker teker teşekkür ediyorum. Bu faşizm ve baskı ortamında direnişimize ses veren, ses olan, bize inanan, umudunu kaybetmeyen herkese çok teşekkür ediyorum. En başta da bütün saldırı ve engellemelere rağmen alanları terk etmeyen Barış Anneleri ve tüm kadınlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. ‘Umut zaferden değerlidir’, umut ettik ve başardık.”
 
TEMEL: EYLEMİMİZİ SONLANDIRIYORUZ
 
Temel, Güven’in açıklamasını okuduktan sonra HDP il binasında açlık grevinde olan milletvekilleri ve tahliye edilmeleri ardından açlık grevi eylemlerini evlerinde sürdürenler adına kısa bir konuşma yaptı. Temel, “Bu salonda 85 gündür direnişini sürdüren 3 HDP milletvekili olarak eylemimizi sonlandırıyoruz. Kendim ve arkadaşlarım adına belirtmeliyim ki; bizimki bu direnişin gerçek sahiplerinin yarattığı nehirde sadece 3 damla oldu. Bu destanın gerçek sahipleri zindanlardaki devrimcilerdir, annelerdir. Selam olsun analara” diye konuştu.

Diğer başlıklar

00:13 İmamoğlu ve Yıldırım canlı yayında İstanbul için vaatlerini anlattı
16/06/2019
22:47 ‘Saklı Haç’ belgeselinin galası yapıldı
21:40 HDP gençliği Beşiktaş'ta buluştu: Aklımızla alay edenlere en güzel yanıtı verelim
21:15 İmamoğlu ve Yıldırım ortak yayında
20:05 HDP Dersim Gençlik Meclisi ilan edildi
19:43 Sınava giren öğrencileri propaganda hedefine koyan AKP’ye tepki
19:31 Temelli: Bitlis İstanbul'dur, İstanbul Bitlis’tir
19:11 Gabar'da çatışma: Bir teğmen yaşamını yitirdi
18:58 Çiftyürek: Türkiye’nin izlediği dış politika ekonomik krizi derinleştiriyor
18:33 HDP’li erkekler kadına yönelik şiddeti protesto etti
18:18 Ev işçileri: Yasal güvence istiyoruz
17:17 İzmirliler şiir kürsüsünde buluştu
14:50 ÖGİ: Özgür basın asla susmadı susmayacak
14:20 TJA: Kadının özgürlüğü için sonuna kadar mücadele
14:19 Temelli: Faşist bloğu yıkmanın yolu mücadeleyi ortaklaştırmaktan geçiyor
13:59 Gazeteci örgütleri: Gazeteciler derhal serbest bırakılmalı
13:46 Çınar'da 70 dönümlük buğday tarlası kül oldu
13:34 HDP: Gözaltındaki gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır
12:18 Hasankeyf'te yapılmak istenen açıklamaya kaymakam engeli
11:34 Gazeteci Kanbal'a belediye yasağının talimatı kayyumdan
11:14 Mehabad ve Qadî Mihemed: Ne zaman urgan izinde güller bitecek!
11:12 Gabar'da askeri operasyon
10:50 Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu: Gözaltına alınan gazeteciler serbest bırakılsın
10:19 Kürtçe tabelayı söken AKP'li belediye sahili temizlemiyor
10:05 Esenyurt 23 Haziran’a hazır: Ben olsam onları içeri alırdım!
09:12 Küçükbalaban: Çocuk hakları temel yasası olmalı
09:10 Tarlalarda hasat geç, endişe erken başladı
09:08 Cihangir İslam: AKP’de daha derin bir kopuş yaşanıyor
09:06 Öcalan’la görüşmek için yapılan 828 başvurunun sadece 3'ü kabul edildi
09:04 Kadına yönelik şiddet etkinliğine katılan 17 kadın hakkında 5 yıl sonra dava
09:03 Boşaltılmak istenen 450 yıllık Yörük köyü RES’lere direniyor
09:01 Ekonomist Başer: Güvensizlik ortamı ekonomide büyük çalkantılar yaratıyor
09:00 16 HAZİRAN 2019 GÜNDEMİ
15/06/2019
23:01 Kurtulmuş'a yanıt Bekaroğlu'ndan geldi: Hangi terör örgütüyle konuştuğunuzu açıklarım
22:44 ETHA baskınında 7 isim gözaltına alındı
22:07 Hakkari'de 5 bölge giriş çıkışlara yasaklandı
21:44 HDK Halklar ve İnançlar Komisyonu: Süryani soykırımı ile yüzleşin
21:21 Buldan Esenyurt’tan seslendi: Kürtler bırakın oyu, size günahını bile vermez!
21:01 Hasankeyf polis ve jandarma ablukasında
20:41 Özgür Gelecek Gazetesi’nin üç muhabiri gözaltında
20:30 Dersim'de hayvanlarını otlatmaya götüren kişiye ulaşılamıyor
20:09 HDP seçim çalışmalarına hız verdi
19:48 Tutuklu Şair Çomak’ın kitabını okurları için imzaladılar
19:30 Hatay'da 3 hektarlık ormanlık alan küle döndü
19:19 Seyfo'nun 104'üncü yılında Süryaniler özür ve mallarının iadesini istedi
18:17 ETHA’ya polis baskını
18:05 Buldan ve Temelli tahliye olan Encu’yü ziyaret etti
17:47 Tutuklu gazeteci Kaplanoğlu serbest bırakıldı
17:23 HDP'den Süryani soykırımının 104’üncü yıl dönümü mesajı
17:03 CHP Parti Okulu seçmen testi hazırladı