Yeni Yaşam Gazetesi 1 yaşında!

img

HABER MERKEZİ - Yeni Yaşam Gazetesi, yenilenen yüzü ve yazarlarıyla 1 yaşına girdi. Bir yılın nasıl geçtiğini okurlarıyla paylaşan gazete, “Okurlarımızın gerçek haber ihtiyacını karşılamayı, kutsal bir borç biliyoruz” dedi. 

 
Geçen yıl 25 Mayıs’ta yayın hayatına başlayan Yeni Yaşam Gazetesi 1 yaşına bastı. Kürtlerin "Apê Musa" dediği Musa Anter’in fotoğrafını paylaşarak, “1 yaşındayız” diyen gazete yayımladığı editör yazısında, geçen bir yılın özetini yaptı. Bir yıl boyunca gazete olarak neyi önemsediklerini ve öne çıkardıklarını bir bir vurgulayan Yeni Yaşam, arka sayfasını da “Bir yılımız böyle geçti” başlığıyla attıkları manşetlere ayırdı. 
 
Yeni Yaşam’ın “Editörden” yazısı şöyle: 
 
“Geçen yıl 25 Mayıs’ta sizlerin huzurlarınıza geldik. Aslında gazetenin kuruluş çalışmalarını biraz aceleye getirmek zorunda kalmıştık. Çünkü ülke, cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin seçileceği genel seçimler arifesindeydi. Her seçim önemlidir ama 24 Haziran 2018 seçimleri çok daha önemliydi. Çünkü cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen ve dünyadaki hiçbir yönetim modeline benzemeyen tuhaf bir rejime geçilecekti böylece Oysa yeni rejimin işleyişi için başta anayasa ve yasalarda olmak üzere kararname ve tüzüklerde yapılması gereken binlerce düzenleme bile henüz yapılmamıştı. Bunların yapılması yerine, seçimler iktidar tarafından erkene -hem de çok erkene- alındı. Amaçları, içine girilmekte olan ekonomik krizin sonuçları henüz tam hissedilmeden seçimleri kazanmaktı.
 
Seçimler erkene alınınca, biz de gazetemizi erken çıkarmak zorunda kaldık. Nitekim seçim önceki siyasi ortamın sadece son ayını okurlarımıza yansıtabildik. HDP’nin cezaevinde tutuklu bulunan cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın demeçlerini seçmenlere ulaştırmaya çalıştık. Erdoğan karşıtı kitlelerin umudu olarak büyük ilgi gören CHP adayı Muharrem İnce’nin, tüm popülerliğini seçim gecesinde berhava etmesini izledik. Gazetemiz yayınlandığı tüm bir yıl boyunca, neredeyse her gün duruşma haberleri vermek zorunda kaldı. “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalayan 2212 akademisyenin ayrı ayrı mahkemelerde yargılanıp, her birine çeşitli cezalar verilmesini; Özgür Gündem gazetesine verilen cezaları protesto etmek, bu konuda kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla başlatılan “Nöbetçi Yayın Yönetmeni” kampanyasına katılan 100 gazeteci, akademisyen ve aydının yargılanıp, çoğuna ceza verilmesini sizlere duyurduk
 
Şimdi her biri ya cezaevinde tutuklu ya da kaçak durumundaki savcı ve yargıçların yıllar önce açtığı ‘KCK-Basın Davası’nda yargılanan gazeteci arkadaşlarımızın davasını; KHK ile kapatılan Özgür Gündem ana davasını; Özgür Gündem’in eş genel yayın yönetmenleri ve yazı işler müdürlerine yüzlerce dosya halinde açılan davaları; yine KHK ile el konulan Gün Matbaası’nın yönetici ve çalışanlarının yargılanması sonucu verilen cezaları yayınladık. Elbette sadece barış yanlısı akademisyenler, doktorlar ve gazeteci arkadaşlarımızla ilgilenmedik. Anayasaya aykırı olmasına rağmen, dokunulmazlıkları kaldırılıp, tutuklanan HDP eşbaşkanları, milletvekilleri ile yerlerine kayyum atanıp, ardından da tutuklanan belediye eşbaşkanlarının duruşmalarını izleyip, okurlarımıza aktardık.
 
2019 yılı başından itibaren 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili haberler, gazetemizin sayfalarını doldurmaya başladı. Gazetemiz, muazzam kitleleri bir araya getiren 8 Mart, Newroz ve 1 Mayıs mitinglerinin coşkusunu okurlarımızla paylaştı. 31 Mart yerel seçimlerinde HDP’nin belediyelerini kayyumlardan geri almasına ve ülkenin en önemli büyükşehirlerinin AKP-MHP rejiminden koparılmasına tanıklık etti. Bu arada, Türkiye ve dünyanın gündeminde çok önemli bir başka gelişme söz konusuydu. DTK Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in İmralı üzerindeki tecridin kaldırılması amacıyla 8 Kasım 2018 itibariyle başlattığı süresiz açlık grevine, 16 Aralık 2018 gününden itibaren önce cezaevlerinden, sonra dünyanın her tarafından katılımlar başladı. Zaten uyduruk bir gerekçeyle tutuklanmış bulunan Leyla Güven, bu açlık grevini kırmak amaçlı olarak tahliye edildi. Aynı mahkeme, şimdi yeniden tutuklamak istiyor(!)
 
Ardından ailesi, Öcalan ile iki yıl sonra görüşebildi. Açlık grevinin dalga dalga yayılması ve ölüm orucu gruplarının eyleme başlaması üzerine, 8 yıl sonra avukatları Öcalan ile görüştürülmek zorunda kalındı. Ancak başta Leyla Güven olmak üzere açlık grevi eylemcilerinin iradesi kırılamadı. Gazetemiz birinci yılını doldururken; 365 günün neredeyse üçte ikisinde bu eylemlerle ilgili gelişmeleri verdik ve bundan sonra da vereceğe benziyoruz.
 
Sadece havuz medyasının değil, AKP-MHP muhalifi olduğunu söyleyen kimi gazetelerin bile veremediği ya da vermek istemediği haberlerle bayilerde olmaya devam edeceğiz! Okurlarımızın gerçek haber ihtiyacını karşılamayı, kutsal bir borç biliyoruz çünkü…”
 

Diğer başlıklar

12:50 Dicle’ye ‘Büyük Atlayış’ çağrısı
12:37 Êzîdiler: Köyümüze dönmek istiyoruz
12:37 Mersin'de 3 gözaltı
12:36 TÜİK: Türkiye’de kişi başına bireysel tüketim düzeyi AB’nin 32 kat altında
12:29 Kars'ta festival zamanı
12:20 Demirtaş: Cemaat Binali Yıldırım’ı çok seviyordu
12:02 ‘Millet Bahçesi projesinde UNESCO’nun onayı var mı?’
11:45 TJA: Türkiye mülteci haklarını koruma altına almalı
11:32 Merkez Bankası özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcunu açıkladı
11:29 İzmir’de 12 kişi gözaltına alındı
11:26 Hak İnisiyatifi: Son iki buçuk yılda 28 kişi yasadışı bir şekilde alıkonuldu
11:24 Sara Kaya tahliye edilmedi
11:14 Sanatçı Arhat’ın evine polis baskını
11:14 Gazetecilerin davasında mahkeme emniyetten bilgi istedi
10:59 'Yargı Reformu Stratejisi Belgesi sorunların çözümünü içermiyor'
10:48 Diyarbakır’da 1 kişi tutuklandı
10:39 78’ler Derneği Başkanı Gani Alkan gözaltına alındı
10:38 Seyhan Ziraat Odası: Pamukta prim sınırlaması çiftçiye darbe
10:33 Ağabey Layık: Kardeşim ölmeden önce iş çıkışı yapıldı
10:33 Kürt Araştırmaları Derneği ilk defa çocuklar için sınıf açıyor
10:03 Ev baskınındaki polis şiddeti sokağa taştı
09:50 Cehennem Deresi’ndeki bombardımanda yaşamını yitirenlerden 2'si sivil iddiası
09:49 Cinsel saldırıdan tutuklu Bilgili’nin tahliyesine tepki: Cezasını çekmesi için savaşacağım
09:35 PDK-T Genel Başkanı: Türkiye isterse barış olur
09:24 AİHM 'hak ihlali' dedi: 26 yıl sonra tahliye edildi
09:24 32 kadına beraat, Leyla Güven’e fezleke
09:13 HTŞ toplantılarını güvenlik kaygısıyla Reyhanlı'ya aldığı iddia ediliyor
09:10 Doğmamış ikizlerini kaybeden annenin suç duyurusuna kaymakam engeli!
09:10 AİHM vekilliği düşürülen HDP'liler için Türkiye'den savunma istedi
09:09 AYM faili meçhul 11 yaşındaki çocuk için yapılan başvuruyu reddetti
09:09 ‘Son 4 yılda 2 bin 500 mülteci Ege sahillerinde yaşamını yitirdi’
09:08 ‘Mültecilere ilişkin kararlar nefret suçu içeriyor’
09:08 Kayıp yakınları ‘yasak kararı’nı mahkemeye taşıyor
09:07 Vanlılar: Kürtler İstanbul'da AKP'ye gereken cevabı verecek
09:06 Encu: Roboski öfkesini bana verilen cezayla somutlaştırdılar
09:05 Hat sanatıyla Halep'e olan özlemlerini gideriyorlar
09:05 Deniz: Anız yakımı devlet desteğiyle engellenir
09:04 Kayyumun yaptığı mezbaha ve ahırlar açılışı yapılmadan çöktü!
09:04 Çîrokbêj Erkmen: Köy köy dolaşıp öyküler anlatacağım
09:02 Çiftçi domates biberi bıraktı şeftali ve muza yöneldi
09:00 19 HAZİRAN 2019 GÜNDEMİ
18/06/2019
22:51 Adana'da ev baskında polis şiddeti
22:33 Trabzon'da sel felaketi: 6 kişi öldü, 4 kişi aranıyor
22:14 Gözaltındaki ETHA ve ESP üyelerinin serbest bırakılması istendi
21:36 5'i çocuk 30 kişi gözaltında
21:09 Temelli: 23 Haziran’da iktidara Kürt tokadı atacağız
20:54 Yıldırım seçim öncesi Saadet Partililerden özür diledi
20:35 Nusaybin'deki TOKİ'ler teslim edilmeden dökülmeye başladı
20:24 'Van Gölü Havzası Farkındalık Günler' öncesi incelemelerde bulunuldu
20:10 Askerlik 6 aya indi