Prof. Dr. Fincancı’dan önemli uyarılar

img
İSTANBUL - Açlık grevcilerin sağlığı için dikkat edilmesi gereken hususlara vurgu yapan TİHV Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı, kriz masası oluşturduklarını belirterek, “Öncelikle sodyumlu, tuzlu serumlar kullanılmalı” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (TTK) Eş Genel Başkanı Leyla Güven öncülüğünde başlayan ve tüm cezaevlerine yayılan açlık grevleri bugün itibariyle sona erdi. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı grevlerin son bulmasıyla birlikte açlık grevcilerin ve doktorların nelere dikkat etmesi gerektiğini değerlendirdi.
 
KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
 
Türk Tabipler Birliği (TTB) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) ortaklaşa bir kriz masası oluşturduklarını ifade eden Fincancı, “Odalardaki arkadaşlarımızla beraber başhekimliklere, cezaevi hekimliklerine neler yapılması gerektiğine ilişkin bilgileri ilettik. Açlık grevi sonlandırılmasıyla birlikte değişik düzeydeki ağırlık kayıpları, beden kitle endeksleriyle bağlantılı olarak tedavi sürecinin nasıl sürdürülmesi gerektiğini, beslenmenin nasıl yapılması gerektiğini ilişkin bilgiler bütün birimlere ulaştırılmış durumda. Odalardan sorumlu arkadaşlar da bu süreci yürütüyorlar. Her an bu arkadaşlarımıza ulaşılabilir durumdalar. Hekim arkadaşlarımızın, özellikle 122 acil servisindeki arkadaşlarımızın her hangi bir danışma ihtiyacı olması halinde bu kriz masasında belirlenen arkadaşlara ulaşmaları ve bilgi almaları mümkün olacak” diye belirtti.
 
SODYUMLU SERUMLAR KULLANILMALI
 
Açlık grevindeki kişilerin müdahale edildiğinde dekstroz denilen şekerli serumun kullanılmaması gerektiğini ifade eden Fincancı, “Başta özellikle 500 miligram ile 1 gramlık B1 vitamini eklemeleriyle birlikte izotonik yani daha sodyumlu, tuzlu serumların kullanılması gerekir. Sonradan sıvı mamalı besinlere geçilmesi söz konusu olacak. Yine her grevciye yönelik farklı bir müdahale yöntemi olacak. Kaybedilen ağırlıklarla ilgili olarak farklı uygulamalar olacak. Bazılarında benzer uygulamalar olabilir. Bu bilgilerin hepsi ayrıntılı olarak TTB’nin tedavi çizelgesine göre yapılması gerekiyor. Meslektaşlarımız da buna özen gösterecektir. Bu beslenmeyle beraber sıkıntılarının giderilmesi mümkün olacak diye düşünüyoruz. Bizler de bu sürecin sakatlıklar olmadan sonlanmasını diliyoruz” dedi.  
 
‘DESTEK VEREBİLECEĞİMİZİ İLETTİK’
 
Cezaevi hekimlerine, savcılıklarına ve müdürlüklerine bütün bilgilerin iletildiğini kaydeden Fincancı, bazı cezaevlerinde toplantıların yapılacağını söyledi. Bazı cezaevlerinin sıkıntılı olduğuna da dikkat çeken Fincancı, “Özellikle o cezaevlerine ulaşılmaya çalışıldı. Adalet Bakanlığı üzerinden yazışmalar yapıldı. Ayrıca biz TTB olarak cezaevi hekimlerinin bu konuda özellikle çok sayıda grevcinin olduğu cezaevlerinde bu süreci izlemesindeki zorlukları gözeterek gerekli desteği vereceğimizi bildirdik. Tabip odalarından meslektaşlarımız buralara gerekli desteği verebilecek durumda. Ne yazık ki zaman zaman sıkıntılar oluyor. Cezaevi savcılıkları, Adalet Bakanlığı’ndan onay olmadığı gerekçesiyle bu yardımları istemeyebiliyor. Geçtiğimiz dönemde bu tür sıkıntılar yaşamıştık. Umarım bu dönemde yaşamayız. Bu grevler Türkiye tarihinin en çok sayıda kişinin açlık grevi yaptığı bir süreç. Umarız bunu herhangi bir zorluk olmadan atlatabiliriz” diye konuştu.