Erdoğan’dan Afrika’ya ‘yerli parayla iş’ çağrısı

img
İSTANBUL – Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık tüm Afrikalı dostlarıma, kardeşlerime söylüyorum; yerli para, milli parayla gelin ortak iş yapalım” dedi. 
 
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nda konuştu. Erdoğan, Türkiye olarak Afrika kıtası ile işbirliğine önem verdiklerini söyleyerek, “Afrika kıtasının tamamıyla işbirliğimizin güçlendirme amacındayız” dedi. 
 
“Ticaret hacmimiz 2003'teki 3,7 milyardan 20,6 milyara yükseldi” diyen Erdoğan, “Sahra altı Afrika ülkelerinde ticaret hacmimiz 7,1 milyar dolara ulaştı. Kıtada kapasite geliştirerek istihdam üreterek gençlerin ve kadınların hayata ümitle bakabilmesi için tüm desteği veriyoruz. Somali'deki projelerimiz Afrika'ya bakış açımızı göstermek açısından önemlidir. En büyük memnuniyet kaynağımız Afrikalı kardeşlerimizin destekleridir” diye belirtti. 
 
‘ORTAK İŞ YAPALIM’
 
“Yerli ve milli” parayla ortak iş yapma teklifinde bulunan Erdoğan, “Tüm Afrikalı kardeşlerimize sesleniyorum. Ülkelerimizi döviz kur baskısından kurtaralım diyorum. Bu meseleyi öncelikle gündemimize aldık. Rusya, Çin, İran gibi ülkelerde belli oranda mesafe kaydettik. Sadece ana ticaret ortaklarımızla değil tüm ülkelerle milli paralar üzerinden ticareti geliştirmeye hazırız. Tüm ülkelerle milli paralar üzerinden ticaret yapmaya hazırız. Sorun zihniyeti değiştirmek. Mandela'nın dediği gibi ‘Bizi korkutan ışık değil içimizdeki karanlıktır’, bunu bilelim” dedi.