Batman'da ‘Kuyu ve Sarkaç’ sahneye taşındı

img
BATMAN - Tiyatro Araf, Yazar Edgar Allan Poe’nın “Kuyu ve Sarkaç” kitabını ilk kez sahneye uyarladı. 8 metrelik sahnede oynayan tiyatrocular, imkansızlıklara sığınmadan oyun oynanması gerektiğini söylüyor.
 
Batman'daki tiyatro gruplarından Tiyatro Araf, Yazar Edgar Allan Poe tarafından 1838 yılında kaleme alınan ve Ortaçağ Fransa’sının engizisyon mahkemeleri ve işkencelerini konu alan "Kuyu ve Sarkaç" kitabını sahneye taşıdı. Tiyatro Yönetmeni Yunus Arslan tarafından sahneye uyarlanan tek kişilik oyun, kentte bulunan Ahmet Çelik Sanat Galerisi'nde 8 metre genişliğindeki sahnede sahnelendi. 
 
Kitabın ilk kez oyun olarak sahnelendiğini ve bunun gururunu yaşadıklarını söyleyen Yönetmen Arslan, tiyatroda imkansızlığa sığınılmaması ve her fırsatta oyun çıkarılması gerektiğini söyledi. 
 
'ZOR OLDUĞU KADAR ZEVK VERİCİYDİ'
 
Sahnede her ne kadar tek kişi görünse de, toplamda 7 kişilik bir ekibin 5 ay boyunca çalışarak oyunu hazırlandığını söyleyen Arslan, "Peo, edebiyata getirdiği yenilik ile birlikte tartışılmaz bir kalem. Benim en çok sevdiğim öyküler arasında yer alıyor. Murad Korkmaz ile birlikte yaptığımız sohbetlerin ardından öyküyü sahnelemeye karar verdik. Beğendiğim öykülerden olması nedeni ile birlikte bu oyunu sahnelemeye karar verdik" dedi. 
 
Yaptıkları araştırmaya göre kitabın herhangi bir dilde sahnelenmediğini öğrendiklerini söyleyen Arslan, "Bugüne kadar sahnelenmediği  ve elimizde bir metin olmadığı için de zor olduğu kadar zevk verici idi. Öyküyü oyunlaştırmak size bir çok avantaj getirebilir. Çünkü metne sadık kalsak dahi yüzde ellisi de eklemelerden oluşuyor. Bunu yaparken de zenginleştirmeye çalıştım" diye konuştu.   
 
'YAŞANAN ACILARI GÖRMEZDEN GELEMEZDİK'
 
Evrensel bir metin ortaya konulduğunda güncele de vurgu yapılması gerektiğini de söyleyen Arslan şöyle devam etti: "Şimdi şöyle bir durum var; Günümüzün acılarını ortaya koymadan evrensel bir metin yazamaz veya sahneleyemezsiniz. Günümüzde yaşanan acıları görmezden gelemezdik. Zamanı kısmen pasif yaratarak insanlık hallerini merkeze alarak acı kavramı üzerine gittik. Acıyı da gerilim ile harmanladık. Günümüzde yaşayanların geçmişte yaşananları algılamalarının yanı sıra günümüzdeki acıları da algılamalarını sağlayama çalıştık." 
 
'ŞİKAYET ETMEYECEKSİNİZ'
 
Batman'da ve Kürt kentlerindeki en uzun soluklu tiyatro gruplarından olduklarını hatırlatan oyuncu Murad Korkmaz ise, "20 yıldır tiyatro ile ilgileniyorum ve imkanlara dair sürekli şikayet ettim. Fakat bu şikayetlerimin ise bir şeyleri değiştirmediğini gördüm. Şunu anladım ve içselleştirdim ki tiyatroda şikayet etmeyeceksin ve eldeki imkanlar ile oyunu oymaya ve tiyatro yapmaya çalışacaksınız. Kuyu ve Sarkaç'ı da bu imkanlar ile birlikte sahneledik. Tiyatro sahnesi beş metre imiş, sekiz metre imiş bu önemli değil önemli olan oynamaktır" diye konuştu. 
 
Kasım ayı boyuna Batman'da her Cuma günü sahnelenecek olan oyun, daha sonra Diyarbakır ve Eskişehir’de de sahnelenecek.
 
MA / Metin Yoksu