'Devlet korumadığı için Havva sanık sandalyesinde'

  • kadın
  • 09:04 26 Mayıs 2019
  • |
img
HATAY – Kendisine ve çocuklarına sistematik şiddet uygulayıp, cinsel istismarda bulunan evli olduğu erkeği öldüren Havva Zor hakkında “kasten öldürme” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açıldı. Avukat Mehtap Sert, "Devlet korumadığı için Havva sanık sandalyesinde" dedi.
 
Hatay’ın Belen ilçesinde oturan Havva Zor, 20 Ocak’ta çocuklarına sistematik şiddet uygulayan ve çocuklarından Z.S.’ye cinsel istismarda bulunan evli olduğu erkek Mikail Zor’u öldürmüştü. Bu nedenle gözaltına alınarak tutuklanan Zor hakkında İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianameyi kabul eden İskenderun Ağır Ceza Mahkemesi de Zor hakkında "kasten öldürme" iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla  dava açtı. Savcılık mahkemenin Zor hakkında haksız tahrik indirim hükümlerinin uygulanmasını istedi. 
 
SİSTEMATİK İŞKENCE
 
İddianamede, öldürülen Mikail Zor’un adli bir suçtan ötürü hükümlü olduğu İskenderun Açık Cezaevi’nde 2018 Aralık ayında firar ettiği ve olay tarihine kadar eşine ve çocuklarına sistematik şiddet uygulayıp, üvey çocuğu Z.S.’yi sürekli odaya kilitleyip, yemek vermediği ve cinsel istismarda bulunduğuna yer verildi. 
 
Yaşanan cinsel istismara karşı çıkan Havva Zor'un Mikail Zor tarafından darp edildiğinin belirtildiği iddianamede, bunun üzerine cinayetin yaşandığı belirtildi. 
 
‘HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ UYGULANSIN’
 
İddianamede cinsel istismara maruz kalan Z.S.’nin emniyetteki ifadesine yer verildi. Savcı öldürme eylemini ilişkin de: “Kasten adam öldürme eyleminin kendisine karşı sarf ettiği hakaret içerikli sözler ve darp etmesi nedeniyle haksız tahrik altında gerçekleştirdi ve hakkında haksız tahrik indirimlerinin uygulanması gerektiği” değerlendirmesinde bulundu. 
 
Davanın ilk duruşması ise 31 Mayıs’ta İskenderun Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 
 
'HAVVA'NIN SEÇİM ŞANSI YOKTU'
 
Davayı değerlendiren Havva Zor'un avukatı Mehtap Sert, müvekkilinin sistematik işkence ve tecavüze iki yıl boyunca katlanmaya çalıştığını söyledi. Çocuğuna yönelik istismarı öğrenmesinin Havva Zor için son nokta olduğuna dikkat çeken  Sert, "Havva'nın seçim şansı yoktu ve Mikail Zor'u öldürdü" dedi. 
 
DEVLET KORUMADIĞI İÇİN SANIK SANDALYESİNDE
 
"Kasten öldürme" iddiasıyla Zor'a dava açıldığına dikkat çeken Sert,"Öldürme olayı meşru müdafaa kapsamında değerlendirilip tensiple tahliyesi beklentimizdir. Ancak kadın ve çocuğa şiddet konusunda mevcut yasalar, erkek yasa olduğu için sadece erkeğin mağduriyetini koruyor. Bu yanıyla Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı. Havva'yı devlet koruyamadığı için sanık sandalyesinde. Öz savunma haktır. Bu yüzden Havva derhal tahliye edilip beraat verilmelidir" şeklinde konuştu.
 
MA / Hamdullah Kesen