'Çocuğa istismar' zanlılarının tahliyesine kadınlardan suç duyurusu

  • kadın
  • 13:37 23 Mayıs 2019
  • |
img

URFA - Ceylanpınar’da 14 yaşındaki E.A.'ya cinsel istismarla suçlanan zanlılardan 3’ünün serbest bırakılması üzerine harekete geçen kentteki kadın kurumları, suç duyurusunda bulunup zanlıların yeniden tutuklanmasını istedi.

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde ailesi ile birlikte yaşayan 14 yaşındaki E.A., ilçede esnaflık yapan 7 erkeğin cinsel istismarına uğramış, olayın ortaya çıkmasıyla birlikte ise zanlılardan 6’sı 21 Şubat tarihinde tutuklanırken, biri firar etmişti. 
Üzerinden 3 ay bile geçmeyen olayın zanlılarından 3’ü, haklarında iddianame hazırlanmadan 16 Mayıs’ta görülen ara duruşmada ‘adli kontrol şartı’ ile serbest bırakıldı. 
 
Bunun üzerine TJA, Rosa Kadın Derneği, KESK Kadın Meclisi, Mardin Şahmaran Kadın Platformu, Urfa İl Kadın Platformu, Urfa Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği, İHD Urfa Şubesi, HDP Kadın Meclisi, Dicle Amed Kadın Patformu (DAKP), SES Urfa Şubesi, Eğitim Sen Urfa Şubesi, Urfa Barosu Kadın Komisyonu, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Diyarbakır Barosu Engelli Hakları Komisyonu üyeleri Ceylanpınar Adliyesi'ne giderek suç duyurusunda bulundu. 
 
Suç duyurusu dilekçesinin teslimi öncesinde adliye binası önünde basın açıklaması yapıldı. Kurumlar adına açıklamayı yapan İHD Urfa Şubesi Eşbaşkanı Nahide Polat Aslan yaptı.
 
7 erkeğin cinsel istismarına maruz kalmış E.A.’nın davasına müdahil olmaya geldiklerini söyleyen Aslan, hukuksal sürecin işleyişinde gelinen aşamada nitelikli cinsel istismar zanlısı 3 erkeğin hukuka sığmayan gerekçelerle serbest bırakılmasını kınadıklarını ifade etti.
 
Aslan, “Yargılama süreci devam eden E.A. davası ile ilgili olarak 16 Mayıs Perşembe günü serbest bırakılan ‘nitelikli cinsel istismar’ zanlısı kişilerin İstanbul Sözleşmesi'nin konuya dair hükümleri ve yasaların gerektirdiği şekilde derhal tutuklanmalarını talep ediyoruz” dedi.
 
Alınan tahliye kararlarının kadına yönelik cinsel saldırıları ve şiddeti onayladığını, erkeği de cezasızlık ile ödüllendirdiğini vurgulayan Aslan,  şöyle devam etti: “Bu kadar delil varken henüz çocuk yaşta olan E.A’nın hukuk dışı gerekçelerle yaşadığı bu korkunç saldırıyı cezasız bırakmak, ne uluslararası sözleşmelere, ne hukuka, ne de ahlaka uygundur. Türkiye devleti yargısı bir kere daha yasaları ve imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'ni ihlal etmiştir. Biz kadın örgütleri ve kadın meclisleri olarak E.A’nın destekçisi  ve bütün hukuki süreçlerinin takipçisi olacağız.  Bu utanç verici kararı reddediyor ve erkeği koruyan adaleti değil, gerçek adaletin sağlanmasını istiyoruz. Bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız.” 
 
Alkış ve sloganlar eşliğinde son bulan açıklama sonrası kadın kurumlarından birer temsilcisi suç duyurusu dilekçelerinin teslimi için adliyeye binasına girdi.