Fuhuş şebekesi kuran polisi anlattılar: Herkes biliyordu, kimse cesaret edemedi

  • kadın
  • 09:13 22 Mayıs 2019
  • |
img

MARDİN - Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyum döneminde bir kadın çalışanı fuhuşa sürüklemeye çalıştığı ortaya çıkan polis memuru Ercan Uysaler’i anlatan çalışanlar, yaşananlardan herkesin haberi olduğunu; ancak söylemeye cesaret edemediklerini söyledi. 

 
31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimine geçen Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde, kayyum döneminde fuhuş şebekesi kurulduğu bir süre önce ortaya çıkmıştı. Belediye bağlı Kent A.Ş.’de kayyum döneminde İnsan Kaynakları Müdürü olarak görevlendirilen polis memuru Ercan Uysaler, İŞKUR üzerinden sözleşmeli olarak belediyede işe başlayan kadın personel D.S.'yi "işe devam etme" karşılığında fuhşa sürüklemiş ve konu yargıya taşınmıştı.
 
E.I. HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILMADI 
 
Ayrıca, kayyum döneminde İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde müdür olarak görev yapmaktayken daha sonra belediyeden ayrıldığı öğrenilen eski uzman çavuş E.I.'nın da söz konusu şebekenin bir parçası olduğu tespiti edilmişti. Savcılık ifadesinde fuhşa zorladığı kadını suçlayan Uysaler'in aksine, bugüne kadar hakkında herhangi bir şikayet yapılmayan E.I.'ya dair bugüne kadar bir soruşturma da başlatılmadı. 
 
‘KENDİSİNİ HERŞEYİN ÜSTÜNDE GÖRÜRDÜ’
 
Uysaler’in İnsan Kaynakları Müdürü olarak görevlendirildiği Kent A.Ş.'de çalışanlar, kamuoyunda büyük tepkiye neden olan konuya ilişkin konuştu. Güvenlik gerekçesiyle isimlerinin gizli kalmasını isteyen çalışanlar, Uysaler’in belediyede müdür olarak görevlendirilmesinin ötesinde kayyum Mustafa Yaman’ın sözcüsü gibi hareket ettiğine dikkat çekti. Uysaler’in personel alımı ve görevlendirilmesinde tek yetkili merci gibi davrandığını kaydeden çalışanlardan biri, “Ercan, burada kendisini her şeyin üstünde görürdü. Çalışanları her zaman hor görür, sürekli işten atmakla tehdit eden bir davranış sergilerdi. Polis olması ve kayyum ile çok yakın olması nedeniyle herkes ondan çekinirdi” ifadelerini kullandı. 
 
Uysaler’in sürekli kadınları rahatsız ettiğini ve etrafında her zaman kadınların olmasını istediğini söyleyen çalışan, “Sürekli küfürlü konuşurdu. İşe alımlarla kendisinden başka kimsenin ilgilenmesine izin vermezdi. Kadın çalışanları sürekli yanına çağırır, onlarla özel görüşürdü” diye konuştu.
 
'İŞKUR’A TAVSİYELERDE BULUNURDU’ 
 
Bir başka çalışan ise, Uysaler’in Kent A.Ş. yönetiminin bulunduğu binanın ikinci katını kastederek, “Bu koridorda kadın dışında bir şey görmek istemiyorum. Bu koridorda bir tek kadınlar olacak” sözlerini sık kullandığını aktardı. Uysaler’in kadınları, çalışma hayatında görmek istediğinden kaynaklanmadığını belirten çalışan, işe alınacak kadınlarla ilgili de İŞKUR’a tavsiyelerde bulunduğunu ifade etti. Uysaler’in özellikle kadınların dış görünüşüne önem verdiğini ifade eden çalışan, kadınların sürekli makyaj yapmaları yönünde zorlamasıyla karşı karşıya kaldıklarını ve bundan dolayı birçok kadının rahatsızlıklarını dile getirdiğini ifade etti. Yine, D.S.’nin yaşadıklarının belediyede yaşananlardan sadece biri olduğunu kaydeden çalışan, “Bunun gibi, bu tür şeylere maruz kalan çok kadın arkadaşımız var, Ama kimisi korktuğundan, kimisi ailesinin durumundan dolayı şikayetçi olmaya cesaret bile edemedi” diye aktardı.
 
'KİMSE SES ÇIKARMADI’
 
 Bir başka çalışan da, Uysaler’in E.I. ile çok yakın olduğunu belirtirken, belediyede yaşananlardan herkesin haberi olduğunu kaydetti. Yaşananlara tepki göstermenin kendileri için imkansız olduğunu dile getiren çalışan, şunları aktardı: “Herkes her şeyi biliyordu; ama kimse ses etmeye cesaret edemiyordu. Sonuçta her şey onlardan soruluyordu. İstediklerini yapıyorlardı. Hatta şikayet eden kimi arkadaşlarımıza görmezden gelmeleri söylendi. Kimileri ise işten atılmakla tehdit edildi. Belediyede yaşananlarla ilgili dışarıya tek bir şey taşısak hemen bir kulp bulup işimizden atabilirlerdi. Bir kadın arkadaşımız o zaman milletvekilleriyle görüşmeye çalıştı. Görüşüp, görüşmediğini bilmiyoruz ama sonra kendisi daha fazla devam edemeyeceğini söyleyerek işten ayrıldı.”