Sara, Rojbin, Ronahi anıldı

img
İSTANBUL – Paris’te öldürülen üç Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, anıldı.  
 
Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013’te öldürülen üç Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sultangazi İlçe Örgütü tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı. Anmaya Tevgeren Jinen Azad (TJA) , Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YAKAY-DER) üyeleri, İstanbul HDP Milletvekili Dilşad Canbaz ve çok sayıda kişi katıldı. 
 
‘KATLİAM PLANLIYDI’
 
Burada konuşan HDP Milletvekili Dilşad Canbaz, kadın özgürlük mücadelesi içerisinde öncü olmanın önemli olduğunu, Sakine Cansız’ın da bu isimlerinden birisi olduğunu ifade etti. “Belki birbirimizi tanımadık, birbirimize dokunmadık ama mücadelesini tanıdık ve bize mücadelesini bıraktı” diyen Canbaz, “Leyla, Fidan ve Sakine arkadaşlar devletin karanlık güçleri tarafından Paris’te katledildi. O katliam planlıydı. Onların yolundan giden Seve, Pakize ve Fatma katliamında yıl dönümünde Silopi’de katledildi. Bu katliamda aynı Paris katliamı gibi planlıydı” dedi. 
 
Kürtler ve kadınlar üzerindeki katliamların hiçbir zaman bitmediğini belirten Canbaz, “Bunun tek bir nedeni var; onların bizim cesaretimizden korkmalarıdır” ifadesinde bulundu. 
 
‘BU SESE CEVAP OLMAMIZ GEREKİYOR’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecride ve buna karşı açlık grevinde olan Leyla Güven'in durumuna dikkat çeken Canbaz, “Leyla Güven’in talebi kendisiyle ilgili bir talep değil, bütün toplumun talebidir. Ama iktidar ne yazık ki umursamıyor. Kulaklar sağır, diller dilsiz ve gözler kör olmuş. Leyla Güven mutlak tecridin ortan kalkması için bugün bedenini açlığa yatırdı. Önemli ve kritik bir süreçten geçiyor. Bizler de Türkiye ve Kürdistan hakları olarak bu sese ses vermemiz gerekiyor. Bu sese cevap olmamız gerekiyor” diye konuştu.  
 
Anmanın ardından parti binasında 3 Kürt kadın siyasetçiyi konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı.