Namme Öztürk davasında savcı 'meşru müdafaa' dedi

  • kadın
  • 17:28 13 Eylül 2018
  • |
img

İSTANBUL - Kendisine sistematik işkence uygulayan ve ölümle tehdit eden Kazım Aydemir’i özsavunma hakkını kullanarak öldürmek zorunda kalan Namme Öztürk için savcı eylemi, "meşru savunma ve zorunluluk hali" altında işlediğinin kabul edilmesini istedi.

İstanbul’un Tuzla ilçesinde Temmuz 2016’da kendisine sistematik işkence uygulayan ve ölümle tehdit eden Kazım Aydemir’i öz savunma hakkını kullanarak öldüren Namme Öztürk’ün “kasten öldürme” iddiasıyla yargılandığı davanın 9’uncu duruşması, Kartal’da bulunan Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 
 
SAVCI ‘MEŞRU MÜDAFAA’ DEDİ
 
Öztürk, tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşmaya getirildi. Duruşma, iddia makamının esas hakkındaki mütalaasını okumasıyla başladı. Savcı, mütalaasında Öztürk’ün, Kazım Aydemir’i öldürmesi eyleminin TCK’nin 25. maddesi kapsamında "meşru savunma ve zorunluluk hali" altında işlediğinin kabul edilmesini istedi. Savcı, ağabeyi Vedat Öztürk’ü kolundan bıçakla yaraladığı için Namme Öztürk'ün “kasten yaralama” suçundan cezalandırılmasını istedi.
Kazım Aydemir’in avukatı ise, savcılık mütalaasını kabul etmedi. 
 
AVUKATLAR TAHLİYESİNİ İSTEDİ 
 
Öztürk’ün avukatı Zeynep İnce Gürkan da, mütalaanın meşru müdafaa kısmına katıldıklarını; fakat Vedat Öztürk’ün kolundan yaralanmasının da basit bir yaralama olduğunu, kasten yapılmadığını ve bu yüzden beraat verilmesini istedi. Öztürk’ün avukatı Diren Cevahir Şen ise, mütalaa beyanı için ayrıntılı savunma yapmak için ek süre talep etti. Müvekkilinin 26 aydır tutuklu bulunduğunu hatırlatan Şen, Adli Tıp Kurumu raporları ve tanık beyanlarının ortada olduğunu, bu yüzden de müvekkilinin tahliye edilmesini istedi.
 
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, avukat Şen’in ek süre talebini kabul etti. Mahkeme heyeti, Öztürk’ün tutukluluk halinin devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 12 Ekim’e erteledi.