'Çözümün yolu tecridin kaldırılmasından geçer'

img

HABER MERKEZİ - Açlık grevlerine destek eylemlerini sürdüren Adana, Mersin ve Van'daki tutuklu aileleri, “Çocuklarımızın onurlu direnişinin arkasındayız" diyerek, çözüm yolunun tecridin kaldırılmasından geçtiğini kaydetti. 

 
Adana ve Mersin’deki tutuklu aileleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine ses vermek amacıyla başlattıkları eylemlerine devam etti.
 
Adana’da, 16’ncı gününe giren oturma eylemleri için İsmet İnönü Parkı’nda bir araya gelen tutuklu ailelerine HDP Milletvekili Kemal Peköz de destek verdi. Eylemlerine başlamalarıyla birlikte annelerin etrafı yine yüzlerce polisle sarıldı. Elinde açlık grevinde olan ağabeyinin fotoğrafı ile katılan bir çocuk, "Bijî berwedana zindana" sloganı atarak tecridin kaldırılmasını istedi. 
 
'SİZİN ANNENİZ YOK MU? 
 
O anlarda kimi polislerin kendilerine bakıp gülmesi üzerine anneler, "Biz burada tiyatro çevirmiyorız. Sizin anneniz yok mu? Siz de bu durumda olsaydınız annenizin yüreği el verir miydi? Çocuklarımız gün geçtikçe eriyor. Çocuklarımız ölmesin diye buradayız. Yeter artık. Barış istiyoruz, savaş değil" diyerek tepki gösterdi. 
 
‘DİRENİŞİN ARKASINDAYIZ’
 
Tutukluların gün geçtikçe eridiğini ifade eden annelerden Nejla Kocaman ise, bir an önce tecridin kalkmasını istedi. Kocaman, "Çocuklarımızın onurlu direnişinin arkasındayız. Çocuklarımızın açlık grevi bitene kadar biz de her gün buraya gelip eylemimize devam edeceğiz. Devlet bizim çocuklarımızı yaşatmakla mükelleftir. Bir açıklama bekliyoruz. Artık sabrımız kalmadı" diye konuştu.
 
Aileler, bugünkü eylemlerini alkış ve attıkları "Bijî berwedana zindanan" sloganı ile noktalayarak parktan ayrıldı.
 
GENÇLERDEN ETKİNLİK
 
Açlık grevi ve ölüm oruçlarına ilişkin bir etkinlik de HDP Adana il binasında yapıldı. HDP Adana İl Gençlik Meclisi’nin düzenlediği etkinlik, grevlerin anlatıldığı sinevizyonun gösterilmesiyle başladı. Etkinlikte konuşan Gençlik Meclisi üyesi Helbest Canel Olgaç, gençlere tecride karşı mücadele etme çağrısı yaptı. 
 
HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz de yaptığı konuşmada, gençlerin mücadeledeki önemine dikkat çekerek, ülkenin sorunların çözümünün yolu tecridin kaldırılmasından geçtiğini vurguladı.
 
Konuşmalar ardından etkinlik Koma Şitlen Azadi'nin ezgileriyle son buldu. 
 
MERSİN 
 
Mersin’de tutuklu ailelerinin Özgür Çocuk Parkı’ndaki oturma eylemi bugün de sürdü. Ailelere, HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ve parti yöneticileri destek verdi. Sık sık "Bijî berxedana zindana" ve "Anneyiz haklıyız savaşa karşıyız" sloganı atan annelerin yaptığı konuşmada, savaşlara, ölümlere ve tecride karşı alanlarda olmaya devam edeceklerini söyledi. 
 
VAN 
 
Van'da Barış Anneleri Meclisi, açlık grevleri ve ölüm orucuna dikkat çekmek amacıyla Milli Egemenlik Caddesi'nde bulunan parkta oturma eylemi yaptı. Annelere, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (TUAYDER) üyeleri de destek verdi. Parkta bir araya gelen anneleri polis engellemeye çalıştı. Anneler, tüm bunlara rağmen parkta oturma eylemi yaparak "Bijî berxwedana zindana", "Açlık grevlerine ses ver", "Leyla Güven onurumuzdur" sloganları attı.