Kafeterya işletmecisi: Dükkan kapatacak noktaya geldim

img

İZMİR – Ekonomik krizin her geçen gün cep yaktığını dile getiren kafeterya işletmecisi Umut Fındık, "Böyle giderse kapatacağım. Borç batağına girsem daha mı iyi? Bir çözüm üreten de yok. Sorun A veya B partisi değil, sorun bu sistemdedir" dedi. 

İzmir’in en işlek caddelerinden biri olan Kemeraltı’nda kafe işletmecileri kepenk kapatma eşiğine geldi.  AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “kriz miriz yok” açıklamasının aksine her gün geçen artan fiyatların cep yaktığını söyleyen esnaf Umut Fındık, birçok müşterisinin artık kafeye uğramadığına ve böylesi bir krizle karşılaşmadığını dile getirdi. 
 
‘ZAM YAPILIYOR, BİZDE O ZAMMI YANSITIYORUZ’
 
Üç yıl önce çalıştığı kafenin şimdi bir yıldır işletmeciliğini yaptığını belirten Fındık, müşteri olarak kafesine üniversite öğrencileri ve çalışan kişilerin daha ağırlıkta geldiğini aktardı. Hitap ettiği kesime göre menü ve fiyat düzenlediğini anlatan Fındık, son aylarda yapılan zamlarla menüsünü sık sık değiştirmek zorunda kaldığını vurguladı. Tanıdığı birçok insanın işsiz kaldığına dikkat çeken Fındık, sektörün birbirine benzediğini ifade etti. Krizden herkesin haberdar olduğunu da dile getiren Fındık, şöyle devam etti: “Vergilerin ve doların yükselmesinden sonra her şeye zam geldi. Biz genelde fiyatlarımızda çok değişiklik yapmayız. Çok nadir fiyat değişikliğine gideriz. Ama bu yıl mecburen fiyatları yükseltmek zorunda kaldık. Bir paket makarnayı 1.50 liraya alırken şu an 3 liraya alıyoruz.  Menü fiyatı 10 TL’den 15 TL’ye çıkardık. Domatesin kilosu 10 TL, biberin 6 TL, patatesin 2.5 oldu. Sıvı yağ 18 litre daha önce 80 TL iken 110 TL, tüp önceden 70 TL şimdi ise 90 TL’ye alıyoruz. Öncesinde patates almaya giderken kolilerle alıyorduk. Şimdi bir koliye düşürdük. Yine içeceklerde aynı şekilde 10 koli meyve suyunu bin TL’ye alırken şimdi faturaya bakıyoruz bin 200 TL olmuş. 700 lira gelen elektrik faturası bin 100 TL, su faturası ise 800 TL geliyor. Sürekli zam yapılıyor ve bizde o zammı menüye yansıtıyoruz. Bizim bir kazancımız olmuyor.” 
 
‘İŞLETME SAHİBİYİM AMA CEBİMDE PARA YOK’
 
Menüde ürün eksilteceklerini anlatan Fındık, önümüzdeki günlerde daha fazla zam beklediklerini söyledi. Zamların olduğu zamanlarda toptancıların ürün getirmediğini sözlerine ekleyen Fındık, şunları dile dile getirdi: “Toptancılardan ürün istediğimizde ellerinde olmadığını söylüyorlar. Çünkü zamlar her şeye yansıdıktan sonra malzeme getiriyorlar. Kafeye bazen hafta sonları personel çağırıyoruz. Onların parasını da vermek zorundayız, yetiştiremiyoruz. Zaten kar oranımız fazlasıyla düştü. Dolar yükseliyor anlamsız bir şekilde direk dükkan kiralarına zam geliyor. İnsanlar bu durumdan çok şikayetçi. Fiyatları gören kalkıp gidiyor. Ya da o günlük ödeyip sonradan kafeye bir daha gelmeyenler oluyor. Bu şekilde birçok müşteri gelmemeye başladı. Ben işletme sahibiyim ama cebimde para yok. Artık iş olsun da ihtiyaçlarımı karşılayayım derdine düşmüşüm. Kasaya 100 TL giriyor, 300 TL çıkıyor. 200 TL de borç alıp çevirmeye çalışıyoruz. Kar etmek yerine batıyoruz. Kafenin kirasına zam geldi ve en son 5 bin TL oldu. Kirayı borç ederek ödüyorum. Ay içinde kazandıklarımızı da borçlara, faturalara, ödemeleri kapatıyoruz.” 
 
‘SORUN SİSTEMDE’
 
“Böyle gitmez, bir yerde illaki patlak verecek” diyen Fındık,  2 ay sonra insanların resmen aç kalacak bir noktaya geleceğini ileri sürdü. Bu düzenle kriz sürecinin düzelmeyeceğini düşünen Fındık, Erdoğan’ın “kriz miriz yok” sözlerini hatırlatarak, şunları söyledi: “Kiriz falan yok diyorlar. İnsanlar sokakta kalacak belki de yağmalamalar başlayacak, hırsızlık ve gasp artacak. Zaten dışarıda herkes patlama noktasında. Patlayacak nokta arıyorlar. Yani böyle giderse kapatacağım. Ne yapacağım? Borç batağına girsem daha mı iyi? Bir çözüm üreten de yok. Sorun A veya B partisi değil, sorun bu sistemdedir. Sistem değişmediği sürece enkaz altında kalacağız.”