Leyla Güven'e uluslararası destek

img

HABER MERKEZİ – DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in 64’üncü gününe giren açlık grevi eylemine Avrupa ve Ortadoğulu parlamenterlerden destek geldi. Bildiri yayımlayan parlamenterler, “mutlak bir tecridin barış girişimlerini sekteye uğrattığı” belirtilerek Güven’in serbest bırakılması ve Öcalan’a dönük tecridin son verilmesi çağrısı yaptı. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 64 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e Avrupa ve Ortadoğulu parlamenterlerden destek geldi. Parlamenterler yayımladıkları bildiride, Güven’in kötüleşen sağlık durumuna dikkat çektiler. 
 
Güven’in kilo kaybı yaşadığı, gerekli ilaçlarını alamadığı belirtilen bildiride, her geçen gün kötüleşen sağlığından derin bir endişe duyulduğu ifade edildi. Gazete Karınca’da yer alan habere göre, Güven’in talebine değinilen bildiride, 11 Ekim 2016’dan bu yana Öcalan’ın sağlığı hakkında bilgi alınamadığı ve ne telefonla ne yüz yüze ne de elektronik posta yoluyla kimseyle görüştürülmediğine vurgu yapıldı.
 
‘GÜVEN’İN MESAJINI DUYUYORUZ’ 
 
Mutlak bir tecridin yeniden bir diyalog başlatma ve barış sürecini devam ettirme çabasını engellediği belirtilirken, “Leyla Güven’in mesajını duyuyoruz” denildi. Bildiride, son olarak Ankara yönetimine, kendi yasalarını tanıyarak tutuklu milletvekili Güven’i derhal tahliye etmesi ve Öcalan ile birlikte diğer siyasi tutuklulara uygulanan tecridi sonlandırılması çağrısında bulunuldu.
 
Bildiri, “Kürt sorunun tek çözümü barışçıl ve demokratik diyalogdur, tecrit ve hapsetmek değildir” ifadeleriyle son buldu. Bildiride imzası bulunan Avrupa Birleşik Solu/Kuzey Yeşiller (GUE/NGL) milletvekilleri ile Ortadoğulu siyasetçiler şöyle:
 
Martina Anderson (Sinn Féin-İrlanda), Lynn Boylan (Sinn Féin-İrlanda), Matt Carthy (Sinn Féin-İrlanda), Takis Hadjigeorgiou (AKEL-Kıbrıs), Kostadinka Kuneva (Syriza-Yunanistan), Liadh Ní Riada (Sinn Féin-İrlanda), Dimitris Papadimoulis (Syriza-Yunanistan), Paloma Lopez (IU-İspanya), Sabine Lösing (Die Linke-Almanya), Lidia Senra (Bağımsız-Galiçya), Neoklis Sylikiotis (AKEL-Kıbrıs), Ángella Vallina (IU-İspanya), Miguel Viegas (PCP-Portekiz), Raid Fahmi (Irak Komünist Partisi Genel Sekreteri), Aqel Taqz (Filistin Halk Partisi), Aida Touma (İsrail Komünist Partisi), Nizar Trabulsi (Suriye Komünist Partisi-Birleşik).