BM: DAİŞ QSD'ye yardım eden sivilleri idam ediyor

  • dünya
  • 16:29 5 Aralık 2018
  • |
img
CENEVRE- BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bichelle Bachelet, Derazor’da DAİŞ'in QSD'ye yardım ettikleri iddiasıyla sivilleri idam ettiğini söyledi. 
 
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 70'inci yıldönümü nedeniyle Cenevre’de düzenlenen basın konferansında konuşan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Derazor’da sivil halkın çatışmaların bedelini en ağır bir biçimde ödeye devam ettiğini söyledi. DAİŞ'in kontrol ettiği bölgelerde hala yaklaşık 7 bin sivilin bulunduğunu hatırlatan Bachelet, bulundukları bölgeden ayrılmaları DAİŞ tarafından engellenen sivillerin DAİŞ ve DAİŞ'i hedef alan bombardıman arasında kaldıklarını söyledi. Bachelet ayrıca birçok sivilin DAİŞ tarafından Suriye Demokratik Güçleri (QSD) ile iş birliği yaptıkları iddiasıyla idam edildiklerine dair ellerinde raporlar olduğuna dikkat çekti. 
 
DAİŞ'e karşı operasyon yürüten bütün devletler de dahil olmak üzere çatışmanın tüm taraflarının sivilleri ve sivil yerleşim alanlarındaki altyapıyı koruma ve uluslararası insan hakları hukukuna uyma yükümlüğü olduğunu hatırlatan Bachelet, “Hükümet karşıtı tüm grupların genel anlamda sivillerin korunmasına özen göstermesi gerekiyor. Sivillerin yoğun olduğu bölgelerde askeri personel ve materyallerin kaldırılması gerekiyor. Bir tarafın uluslararası insani hukuku ihlal etmesi diğer tarafın da bunu ihlal etmesini haklı çıkarmaz” dedi. 
 
'GÖZALTI İŞLEMİNDE HASSAS OLUNMALI'
 
Bachelet, ABD ve birlikte hareket ettiği yerel grupların DAİŞ elemanı olan kişiler ve yakınlarına yönelik gözaltı uygulamaları esnasında veya bu kişilerin kamplara transferinde temel insani haklar konusunda daha hassas olmaya çağırdı. 
 
MA / Rüştü Demirkaya