Fransa’da akaryakıt zammı askıya alındı

  • dünya
  • 11:08 4 Aralık 2018
  • |
img
HABER MERKEZİ - Fransa'da günlerdir devam eden ve 2 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan protestolar karşısında hükümet, akaryakıt zammını askıya alacağını duyurdu. 
 
Fransa'da iki haftayı aşkın süredir devam eden akaryakıt zammı protestoları karşısında hükümet zammı askıya alacağını duyurdu. Fransa Başbakanı Edouard Philippe, akaryakıta getirilen vergi zamlarını geri çektiklerini söyledi. 
 
"Fransızların öfkesini duymamak için sağır olmak gerekir" diyen Edouard Philippe, akaryakıt dahil olmak üzere 3 ayrı kalemde vergileri 6 ay boyunca askıya alma kararı aldıklarını ifade etti. Philippe, "Hiçbir vergi bizim ulusal bütünlüğümüzün tehlikeye atılmasını hak etmiyor. Fransızların öfkesini duymamak için sağır olmak gerekiyor" ifadesini kullandı. Olayın daha da büyümemesi için gerekli adımların atılması gerektiğini belirten Philippe, "Ancak bu durum bizim ekolojik dönüşümden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor" dedi.
 
Fransızlara sükunete dönüş çağrısında bulunan Philippe, uzun zamandır saklı olan bir öfkenin ortaya çıktığını ve bugün kendisini toplu eylemlerle dışa vurduğunu dile getirdi. Ülkede yaşanan protestolar boyunca göstericiler bazı yolları trafiğe kapatmanın yanı sıra alışveriş merkezleri, yakıt depoları ve havalimanlarına erişimi de engellemişti.
 
Fransa'da geçen 17 Kasım'dan itibaren ülke genelinde düzenlenen akaryakıt zammı protestolarında çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybederken 222'si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralandı, bin 424 kişi gözaltına alındı.
Sokak eylemlerine ilk günden itibaren en kitlesel katılım geçtiğimiz cumartesi günü oldu. Başkent Paris'te 10 bin olmak üzere gösterilere ülke genelinde yaklaşık 136 bin kişi katıldı.
 
Öte yandan hükümetin eğitim politikalarını protesto eden öğrenciler de, haftanın ilk gününde ülke genelinde 100'den fazla lisede blokaj eylemi düzenledi. Öğrenciler, yaptıkları blokaj eyleminde Macron ve hükümetin eğitim politikalarını protesto etti.
 
Eylemler nedeniyle söz konusu liselerde eğitime tamamen veya kısmen ara verildi.