Amal Fathy için karar 14 Ekim’de

img
HABER MERKEZİ - Maruz kaldığı cinsel saldırıyı çektiği video aracılığıyla anlattığı ve sosyal medyada paylaştığı için “terörizm” suçlamasıyla tutuklanan Amal Fathy’in durumu 14 Ekim’de karara bağlanacak. 
 
Maruz kaldığı cinsel saldırıyı anlatan bir video çeken ve 9 Mayıs günü bu videoyu paylaşan Amal Fathy, 11 Mayıs sabahında gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Fathy çektiği videoda Mısır’da olan cinsel şiddetin önlenmesi istemiş ve Mısır hükümetini kadınlara yönelik saldırının önüne geçemediği, insan haklarını gerilettiği için eleştirmişti.
 
Mısır hükümeti ve ana akım medya Fathy’i, 6 Nisan Hareketi üyesi olmakla itham etti ve Fathy’in tutuklanma gerekçisi olarak, “terör örgütü üyeliği” ve “interneti kullanarak terör örgütlerini eyleme davet etmek”, “yalan haber yayarak toplum huzurunu kaçırmak”, “kamu güvenliğini bozmak” ve “milli menfaatlere zarar vermek” gösterildi.
 
EŞİ VE ÇOCUĞUYLA BİRLİKTE GÖZALTINA ALINDI
 
Mısır polisi, Fathy’in tutuklandığı gün, Uluslararası Af Örgütü eski araştırmacısı olan Mısır Haklar ve Özgürlükler Komisyonu Direktörü eşi Mohamed Lotfy'yi gözaltına almıştı. Polis, Kahire’de bulunan evlerine yaptıkları baskının ardından Fathy ve Lotfy, üç yaşındaki çocuklarıyla birlikte Maadi polis merkezine götürülmüştü.
 
14 EKİM’DE KARAR VERİLECEK
 
Fathy için 19 Haziran'da, 10 bin Mısır poundu kefaretiyle serbest bırakılmasına karar verildi ancak savcı itirazıyla tutukluluğu devam etti. 4 aydır tutuklu olan Fathy’in cezası 29 Eylül günü kesinleşti. Fathy’in avukatları dün tutukluluğuna itiraz etti. Fathy'nin tutuklu kalıp kalmayacağı 14 Ekim'de savcılığın vereceği kararla belirlenecek. 
 
'TECAVÜZCÜLERE CEZASIZLIK SÖZÜ VEREN BİR KARARDIR'
 
Amal Fathy'nin yargılaması sırasında mahkeme salonundan dışarı çıkartılan eşi Mohammed Lofty, şunları söylemişti: "Bu tacizci ve tecavüzcülere cezasızlık sözünün verildiği, özgürce insanlara tecavüz edebilecekleri mesajını veren dehşet verici bir karardır. Aynı zamanda tecavüze ve tacize uğrayan kadınlara 'konuşursanız tutuklanırsınız' mesajı vermektedir."
 
ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ'NDEN ÇAĞRI
 
Uluslararası Af Örgütü, Fathy için şu çağrıyı yaptı: "Amal Fathy tecavüzden sağ kurtulan bir insan hakları savunucusudur ve bu utanç verici ceza ile cezalandırmak bir yana dursun cesaretinden dolayı ödüllendirilmedir. Fathy hakkında tüm suçlamalar düşürülüp derhal serbest bırakılmalıdır.”
 
AMAL FATHY KİMDİR?
 
Amal Fathy özellikle demokrasi sorunlarıyla ilgilenen Mısırlı bir insan hakları savunucusu. Mısır'da keyfi olarak tutuklanan aktivistler ve onlara uygulanan hak ihlallerini dile getiren, halen Mısır Haklar ve Özgürlükler Komisyonu üyesi olan Fathy işkence, zorla kaybedilme, yargısız infaz konularında çalışmış, siyasi tutuklulara ücretsiz hukuki destek sağlıyor. Nisan ayında Mısır Haklar ve Özgürlükler Komisyonu (ECRF) tarafından 2018 yılı İfade Özgürlüğü ödülüne layık görüldü.