Erdoğan’ın ziyareti öncesi Türkiye'de tutuklu bir Alman serbest bırakıldı

  • dünya
  • 20:56 12 Eylül 2018
  • |
img
HABER MERKEZİ - Alman Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'de siyasi nedenlerle tutuklu olan bir Alman vatandaşının serbest bırakıldığını açıkladı. 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya yapacağı ziyaret öncesi Türkiye’de tutuklu bir Alman vatandaşı serbest bırakıldı.  
 
Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın verdiği bilgilere göre, Türkiye'de siyasi nedenlerle tutuklu bulunan bir Alman vatandaşı serbest bırakıldı ancak hakkında yurt dışı çıkış yasağı konuldu.
 
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, söz konusu kişinin serbest bırakılmasıyla Türkiye'de siyasi nedenlerle tutuklu bulunan Alman vatandaşlarının sayısının altıya düştüğünü söyledi. Sözcü, kişisel verilerin gizliliğinden ötürü serbest bırakılan kişi hakkında daha ayrıntılı bilgi vermedi.
 
Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşları iki ülke arasındaki en önemli sorunlardan biri.
 
MERKEL’İN AÇIKLAMALARI
 
Geçtiğimiz günlerde Türkiye yargısıyla ilgili dikkat çekici bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Merkel, “Türkiye ile yapılan ısrarlı konuşmalar, bazı Alman vatandaşlarının serbest kalmasını sağladı” demişti. Merkel’in bu açıklaması, Alman vatandaşlarının Türkiye’de serbest kalmasının yargının kararıyla değil, Ankara’daki siyasi iradeyle olduğu şeklinde yorumlanmıştı.