BM Yüksek Komiseri: Türkiye’deki hak ihlallerine ilişkin çok ciddi raporlar alıyoruz

  • dünya
  • 11:43 10 Eylül 2018
  • |
img

CENEVRE - BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Türkiye’de çıkarılan anti-terör yasalarıyla OHAL’in defakto bir biçimde devam ettiğini belirterek, “Türkiye’de yaşanan hak ihlallerine ilişkin çok ciddi raporlar alıyoruz”  dedi. 

 
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi 39’uncu İnsan Hakları oturumları İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı. Açılışta konuşan İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, bütün devletlerin yurttaşlarının haklarını koruma ve geliştirme gibi bir görevi olduğunu hatırlatarak, insan hakları konseyinin de bu hakların garanti altına alınması ve geliştirilmesi gibi bir amacının olduğunu söyledi. 
 
ABD VE AB'YE ELEŞTİRİ
 
Konuşmasında mültecilere ve devletin mülteci politikalarına da geniş yer veren Bachelet, daha sonra bir çok ülkedeki insan hakları ihlallerine değindi. Venezuela ve Nikaragua’da demokratik hakların kullanılmasına hükümetlerin verdiği sert tepkilere değinen Bachelet, bu ülkelerdeki sağlık ve eğitim hakkına ulaşmada yaşanan zorlukların aşılması için hükümetin sorumlu davranması gerektiğini söyledi. Konuşmasında ABD ve Avrupa Birliği’ni mülteci politikalarından dolayı sert dille eleştiren Bachelet, devletleri uluslararası sözleşmelerle garanti alınmış mülteci haklarına saygı duyulması çağrısında bulundu. 
 
'İRAN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE SAYGI DUYMALI'
 
Suriye, Yemen ve Irak’ta yaşanan şiddet ve savaşa değinen Bachelet, yaşanan şiddetin son bulması ve sorunların politik yöntemlerle çözülmesi için devletleri sorumlu davranmaya çağırdı. Geçtiğimiz hafta İran’ın Kürt tutukluları idam ettiğine dikkat çeken Bachelet, İran’ın düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı duyması gerektiğini söyledi.
 
'TÜRKİYE'DE İŞKENCE ZORLA KAYBETTİRME RAPORLARI ALIYORUZ'
 
Türkiye’nin OHAL sürecini yakın zaman önce sona erdirdiğini ancak anti-terör yasalarıyla OHAL döneminde olduğu gibi temel insan haklarında ciddi kısıtlamalara gidildiğini belirten Bachelet, “İnsanlar ‘terör örgütleri’ ile ilişkilendirilerek uzun süre gözaltında tutuluyor ve bir çok haklarından mahrum bırakılıyor. OHAL aslında defakto bir biçimde devam ediyor. Hala gazeteciler, insan hakları savunucuları tutuklanıyor. Türkiye’de yaşanan hak ihlallerine ilişkin çok ciddi raporlar alıyoruz. Keyfi gözaltılar, işkence, zorla kayıp ettirmeler ve üçüncü bir ülkeden Türkiye vatandaşlarının kaçırılması konusunda ciddi raporlar elimize geliyor” dedi. 
 
Oturumlar Köleliğe Karşı Özel Raportör ’ün raporunu okuması ve devletlerin görüş ve düşünceleri ile devam ediyor. 28 Eylül’e kadar devam edecek olan oturumlarda çok sayıda BM raportörü çeşitli konularda hazırladıkları raporlar sunacak. 
 
MA / Rüştü Demirkaya